Emerycie! Na to uważaj, jeśli chcesz otrzymać 14-stkę!

Emerycie! Na to uważaj, jeśli chcesz otrzymać 14-stkę!

1 września 2023 0 przez Redakcja

W tym wrześniu osoby będące na emeryturze lub rentach mogą oczekiwać większych niż zwykle wpłat na swoich kontach bankowych. Poza swoimi zwykłymi świadczeniami, otrzymają również tzw. „czternastą emeryturę”. ZUS rozpoczął wypłacanie tych dodatkowych świadczeń już 1 września, a oczekuje się, że ponad 8,8 miliona seniorów otrzyma tę dodatkową korzyść.

Ile wynosi 14-sta emerytura?

„Czternastka” wynosi 2650 zł brutto. Osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto, otrzymają pełną kwotę czternastki.

Emerycie! Zobacz, kiedy nie otrzymasz czternastki

Jeśli ktoś otrzymuje więcej niż tę kwotę, „czternastka” zostanie pomniejszona o każdy nadmiarowy złotówkę.

Osoby, które na koniec sierpnia są uprawnione do emerytury, renty lub innych świadczeń długoterminowych od ZUS, mogą ubiegać się o jedną „czternastkę”. W przypadku renty rodzinnej kwota ta zostanie równo podzielona między wszystkich uprawnionych beneficjentów. Jednak osoby, które mają zawieszone świadczenia na dzień ustalenia prawa do „czternastki” (np. z powodu przekroczenia limitów zarobków), nie otrzymają tego dodatkowego świadczenia.

Jeśli dorabiasz możesz nie dostać czternastej emerytury!

To jednak nie wszystko, co nowego wprowadził ZUS od września. Od tego miesiąca obowiązują także nowe limity dochodów dla osób, które kontynuują pracę po przejściu na emeryturę lub rentę i które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

Najważniejszą zmianą jest ograniczenie dochodów, jakie te osoby mogą osiągnąć, pracując dodatkowo. Przychód z pracy zarobkowej nie może przekroczyć 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. To ważny limit, który należy pamiętać, aby zachować pełne świadczenie.

Przekroczenie tego progu może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zawieszenie lub odebranie świadczenia emerytalnego lub rentowego. Dlatego ważne jest, aby emeryci i renciści byli świadomi tych nowych zasad i dostosowali swoje dochody z pracy dorobkowej do obowiązujących limitów.