Co to jest kriochirurgia i czym zajmuje się kriochirurg?
26 października 2020Kriochirurgia polega na zastosowaniu ekstremalnie zimnych temperatur w chirurgii w celu zniszczenia nieprawidłowej lub chorej tkanki, jest to zatem chirurgiczne zastosowanie krioablacji. Termin ten pochodzi od greckich słów: cryo (lodowaty, zimno) i cheirourgiki (praca ręczna, dzieło ręczne). Kriochirurgia była historycznie stosowana w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, zwłaszcza chorób skóry.
Zastosowania kriochirurgii.
Brodawki, pieprzyki, blaszki skórne, rogowacenie słoneczne, nerwiak Mortona i niewielkie nowotwory skóry są kandydatami do leczenia kriochirurgicznego. Kriochirurgia leczy również kilka schorzeń wewnętrznych, w tym raka wątroby, raka prostaty, raka płuc, raka jamy ustnej, schorzeń szyjki macicy i (częściej w przeszłości) hemoroidów. Schorzenia tkanek miękkich, takie jak zapalenie powięzi podeszwowej (pięta biegacza) i włókniaki można również leczyć kriochirurgią.
Z reguły wszystkie guzy, do których mogą dotrzeć kriosondy używane podczas operacji, są uleczalne. Chociaż stwierdzono, że jest skuteczna, ta metoda leczenia jest odpowiednia tylko do stosowania w przypadku chorób miejscowych i guzów litych większych niż 1 cm. Krioterapia zwykle nie wpływa na drobne, rozlane przerzuty, które często pojawiają się wraz z rakiem. Kriochirurgia może być jednak stosowana w leczeniu nowotworów skóry niskiego ryzyka, ale najpierw należy wykonać biopsję, aby potwierdzić diagnozę, określić głębokość inwazji.
Jak działa kriochirurgia?
Kriochirurgia działa poprzez wykorzystanie niszczącej siły mrozu na komórki. Kiedy ich temperatura spadnie powyżej pewnego poziomu, wewnątrz komórek zaczynają formować się kryształki lodu i ze względu na ich mniejszą gęstość, ostatecznie rozrywają te komórki. Dalsze uszkodzenie złośliwej tkanki nastąpi, gdy naczynia krwionośne zaopatrujące dotkniętą tkankę zaczną zamarzać.
Miejscową krioterapię stosuje się najczęściej w przypadku zmian skórnych i oczu. Gdy zmiana znajduje się pod powierzchnią skóry, należy wprowadzić przez skórę igłową sondę terapeutyczną lub aplikator. Czasami wymagane jest nacięcie chirurgiczne.
Metody leczenia kriochirurgią
Powszechną metodą zamrażania zmian chorobowych jest użycie ciekłego azotu jako środka mrożącego. Ciekły azot można aplikować różnymi metodami, takimi jak zanurzenie aplikatora z bawełnianą lub syntetyczną końcówką w ciekłym azocie, a następnie bezpośrednie zastosowanie substancji na miejsce docelowe.
Ciekły azot można również rozpylić na zmianę za pomocą pojemnika ze sprayem. W zbiorniku rozpylacza można stosować różne dysze do różnych wzorów rozpylania. Kriosondę, czyli metalowy aplikator schłodzony ciekłym azotem, można również nakładać bezpośrednio na zmiany chorobowe.
Spraye mrożące również są bardzo częstym środkiem w kriochirurgi. Mieszanina eteru dimetylowego i propanu jest przechowywana w pojemniku w aerozolu w temperaturze pokojowej i po dozowaniu spada do -41 ° C. Mieszankę często rozlewa się do słomki wacikiem z bawełnianą końcówką. Podobne produkty mogą zawierać dwutlenek węgla lub inne substancje.
Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na https://febumed.pl/porady/289-Kriochirurgia-wskazania-leczenie