Jakie mieszkanie wybrać – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jakie mieszkanie wybrać – z rynku wtórnego czy pierwotnego?

2 czerwca 2022 0 przez Redakcja

Podczas podejmowania decyzji o kupnie mieszkania są dwie opcje, na które można się zdecydować – mieszkanie z rynku wtórnego i mieszkanie z rynku pierwotnego. Mieszkania z rynku pierwotnego, to mieszkania, które nie dawno zostały oddane do użytkowania, bądź dopiero zostaną oddane. Osoba kupująca jest w nich pierwszym lokatorem, który je zamieszkuje. Mieszkania z rynku wtórnego to takie, które mają już właściciela. Dokonanie odpowiedniego wyboru jest ciężkie, gdyż oba te rodzaje mają swoje wady i zalety. Najważniejszym jest, aby spełniały one nasze oczekiwania, odpowiadały na wszelkiego rodzaju potrzeby. Co więcej, oprócz tego musimy podjąć również szereg innych ważnych decyzji. Należy dowiedzieć się na ten temat wszystkich istotnych informacji, aby dokonać najlepszego wyboru spośród możliwych.

Pierwsza opcja, czyli rynek wtórny

Najbardziej kuszące do kupna lokalizacje w miastach są na ogół zagospodarowane, rzadko da się spotkać w nich mieszkania z rynku pierwotnego. Jest to jeden z głównych powodów, przez który ludzie decydują się na zakupienie mieszkania z rynku wtórnego. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia jest ograniczona i nie istnieje możliwość, aby wybudować tam nowy budynek. Odpowiednio szukając można trafić na naprawdę piękne mieszkania, jest to niewątpliwie kolejna z zalet. Lokale są zazwyczaj wykończone jednym stylu i może okazać się, że jest to dla kupującego wybór idealny. Wadą często okazuje się być stan techniczny budynku. Instalacje, elewacja czy klatka schodowa mogą sprawić, że odstraszą tym swoich potencjalnych kupców. Poza tym, samo wnętrze mieszkania może nie do końca Ci odpowiadać. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dojdą jeszcze koszty remontu.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Jedną z niewątpliwych korzyści mieszkań deweloperskich zdecydowanie jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Najnowsze mieszkania wprowadzają mnóstwo udogodnień, dzięki którym można m.in. zminimalizować straty ciepła. W konsekwencji umożliwiają zaoszczędzenie pieniędzy. Drugą zaletą są tutaj względy estetyczne. Mieszkania z rynku pierwotnego zwykle mogą się szczycić wysokim standardem. Rynek pierwotny Warszawa, a konkretnie mieszkania z niego posiadają przynajmniej jedno miejsce parkingowe i zwykle cały teren jest stale monitorowany. Następną z ogromnych zalet jest pełna dowolność w aranżacji wnętrz, którą ma osoba kupująca. Zaczynając wykańczanie od zera łatwo jest osiągnąć wymarzony efekt. Jeśli chodzi o minusy kupna mieszkania z rynku pierwotnego, to co zostało wymienione jako ostatnia zaleta, może dla niektórych być ogromnym minusem. Istnieje przez to konieczność doliczenia kolejnych kosztów.

Co się bardziej opłaca?

Po charakteryzacji mieszkań z rynku wtórnego oraz rynku pierwotnego pozostaje nam tylko odpowiedzieć na pytanie, która z inwestycji bardziej się opłaca. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy tu od możliwości oraz indywidualnych preferencji osoby, która decyduje się na kupno mieszkania. Przy większych możliwościach finansowych warto jest spróbować z mieszkaniem deweloperskim, jeśli nie będziesz miał czasu na wykończenie go, zawsze możesz skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który będzie działał według Twoich wskazówek. Jeśli jednak znajdziesz mieszkanie z rynku wtórnego, które idealnie odpowiada Twoim standardom, zdecydowanie kupno go będzie decyzją wartą podjęcia.