Powstanie Warszawskie – Obchody 73 rocznicy

Powstanie Warszawskie – Obchody 73 rocznicy

30 lipca 2017 0 przez Redakcja

Powstanie Warszawskie jest jednym z najważniejszych momentów w historii miasta Stołecznego ale również całej historii naszego kraju. Wybuchło dokładnie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie „W”, czyli 17.00. Wtedy to tysiące żołnierzy Armii Krajowej powstało do zbrojnej walki przeciwko okupantowi niemieckiemu, który od pięciu lat zajmował nasz kraj.

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego 2017

Dziś, 73 lata po tamtych tragicznych wydarzeniach Warszawiacy wciąż pamiętają o bohaterskim zrywie mieszkańców naszego miasta z tamtych czasów. Rok rocznie obchody mają miejsce nie tylko w Stolicy ale również w innych miastach, a na uroczystości przychodzą liczni mieszkańcy, którzy chcą w ten sposób uczcić pamięć poległych i podziękować powstańcom za ich trud.

Bieg Powstania Warszawskiego

W Warszawie uroczystości będą trwać kilka dni. 29 lipca, w sobotę odbył się bieg Powstania Warszawskiego, który zgromadził tysiące uczestników. Tego dnia odbyło się również m.in. złożenie kwiatów pod kamieniem upamiętniającym Żołnierzy Żywiciela, dowódcy Powstania na Żoliborzu.

W poniedziałek 31 lipca odbędzie się spotkanie Powstańców z Prezydentem Polski Andrzejem Dudą i Prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Zostaną wówczas nadane odznaczenia państwowe za zasługi w okresie wojennym.

Pierwszego sierpnia o godzinie 17.00 w całej Warszawie rozlegnie się dźwięk syren. Wtedy to rozpocznie się VI Marsz Powstania Warszawskiego, który przejdzie z ronda Dmowskiego do placu Krasińskich. Tego dnia odbędą się też uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, gdzie nastąpi rozpalenie tzw. Ogniska Pamięci.

To tylko część z bardzo bogatych w tym roku obchodów związanych z 73 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Serdecznie zachęcamy do udziału w nich! Nie dajmy historii Warszawy zostać zapomnianej.