Jakie protezy stomatologiczne są dostępne na rynku?

Jakie protezy stomatologiczne są dostępne na rynku?

22 sierpnia 2020 0 przez Redakcja

Wybór protezy zębowej zajmuje czas i jak najbardziej należy go poświęcić na odpowiedni wybór. Zależy ona od rodzaju i materiałów, z których ją wykonano. Odpowiednio dobrana proteza nie jest zagrożeniem dla jamy ustnej, wręcz przeciwnie. Ułatwia przeżuwanie i trawienie. Poprawia również nasze samopoczucie i dodaje pewności siebie. Jakie mamy protezy stomatologiczne? Na jakie podkategorie się one dzielą?

Protezy ruchome – protetyka

Protezy ruchome stosuje się bardzo często. Na pewno kojarzymy je ze starszymi osobami, które w filmach pozbywają się swoich zębów na noc do szklanki pełnej wody. Faktycznie, protezy ruchome wyjmuje się z jamy ustnej, pozwalając na odpoczynek dziąsłom oraz błonom śluzowym. To bardzo dobre rozwiązanie, do którego jednak należy się przyzwyczaić. Jedzenie i mówienie z protezą ruchomą różni się znacznie od protezy stałej czy swoich własnych zębów. Odpowiednie jej dopasowanie do pacjenta to klucz do jego szczęścia. Proces adaptacyjny może trwać nawet do kilku miesięcy, w zależności od produktu. Czy można z nich korzystać do końca życia? Niestety nie. Ze względu na zachodzące w jamie ustnej zmiany, protezę trzeba wymieniać co około 5 lat. Dlaczego? Co dokładnie się zmienia? Dziąsła. To one zmieniają swój kształt, a więc po pewnym czasie proteza może nas po prostu uwierać. Warto więc dowiedzieć się, co ma do zaoferowania Dorodent. Gabinet mieści się w Warszawie (Żoliborz, Bielany i Śródmieście).

Protezy akrylowe i zęby nakładkowe

Bardzo częstym wyborem są protezy akrylowe. Dlaczego? Ponieważ są one refundowane i dużo tańsze niż inne zamienniki. Najwyższa cena to około 150zł za ząb. Warto jednak pamiętać, że to są częściowo ruchome protezy. Można z nich skorzystać w momencie, gdy dookoła znajdują się zdrowe zęby, zdolne ją przytrzymać. Nie są jednak odpowiednie dla wszystkich, gdyż mogą na początku podrażnić śluzówki i je uszkodzić. Z czasem jednak to wrażenie znika i pozwala na swobodne korzystanie z nowego uzębienia. Do dyspozycji z tańszej półki cenowej mamy jeszcze częściowe protezy nakładkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – nakłada się na zęby. Na czym się ona opiera? Na korzeniach zębów lub implantach. Na uszkodzonych korzeniach zębowych nie da się zamocować specjalnych, protetycznych koron. Dopiero po ich zastosowaniu możemy cieszyć się nowymi zębami, które poradzą sobie z jedzeniem, nawet najbardziej trwałym. Ta proteza spowalnia również degenerację dziąseł, a jej koszt zaczyna się od 500 zł.