Samoloty zrzucają szczepionkę na lisy nad Warszawą. Uważaj na swojego psa!

Samoloty zrzucają szczepionkę na lisy nad Warszawą. Uważaj na swojego psa!

10 września 2023 0 przez Redakcja

W sobotę, 9 września, rozpoczęła się ważna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Całość działań jest koordynowana przez mazowieckiego wojewódzkiego lekarza weterynarii i ma na celu ochronę zdrowia mieszkańców oraz zwierząt.

Terminy i obszar akcji

Szczepienie wolno żyjących lisów będzie trwać od 9 do 20 września. Akcja zostanie przeprowadzona na obszarze województwa mazowieckiego, w miejscach, gdzie te zwierzęta są najczęściej obecne. To istotny krok w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wścieklizny.

Skuteczność i metoda szczepień

Szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie podawana lisom ręcznie lub zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Jest to skuteczna metoda, która pozwala na docieranie do tych dzikich zwierząt. Szczepionki zostaną umieszczone w brunatno-zielonych przynętach w kształcie krążka.

Ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt

Mieszkańcy województwa mazowieckiego powinni zachować szczególną ostrożność podczas wyprowadzania swoich zwierząt na spacery. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach przez okres dwóch tygodni od rozpoczęcia akcji szczepień.

Unikaj kontaktu ze szczepionką!

Jednym z kluczowych elementów akcji jest unikanie kontaktu z umieszczoną szczepionką. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Dlatego mieszkańcy nie powinni dotykać przynęt ani zbliżać się do nich. W przypadku kontaktu z szczepionką, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny w celu oceny sytuacji i ewentualnych środków ostrożności.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie jest ważnym krokiem w dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców i zwierząt na terenie województwa mazowieckiego. Działania te pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby i stanowią ważny element ochrony zdrowia publicznego.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy mazowieckiego będą świadomi znaczenia tej akcji i wspomogą jej przebieg poprzez zachowanie ostrożności podczas wyprowadzania swoich zwierząt oraz unikanie kontaktu z umieszczoną szczepionką. Dzięki wspólnym działaniom możemy stworzyć bezpieczne środowisko zarówno dla ludzi, jak i dzikich zwierząt.