Sterowanie oświetleniem – urządź inteligentne mieszkanie

Sterowanie oświetleniem – urządź inteligentne mieszkanie

25 lutego 2021 0 przez Redakcja

Współczesne domy i mieszkania znacznie różnią się od tych sprzed lat. Nowoczesne technologie sprawiają, że nieruchomości są nie tylko lepszej jakości, ale też znacznie bardziej komfortowe. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się urządzić inteligentne mieszkanie. W końcu takie mieszkanie nie tylko ułatwia nam życie, ale też zapewnia większe oszczędności. Sprawdź więc, co warto wiedzieć na temat sterowania światłem.

Co sprawia, że sterowanie światłem jest możliwe?

Mieszkania na sprzedaż w Grójcu coraz częściej bogate są w różne udogodnienia. Jednym z nich jest sterowanie światłem. Dzięki nowoczesnej technologii można je ustawić tak, że będzie się je włączać i wyłączać w dokładnie zaplanowanych momentach. Jak to w ogóle możliwe? W inteligentnym domu za komunikację sprzętów odpowiada radiowy przesył sygnałów. W mieszkaniu umieszcza się specjalne nadajniki oraz odbiorniki, które regulują pracę lamp i innych źródeł światła. Natomiast my możemy wszystko kontrolować z poziomu aplikacji. Dlatego niezbędne będą również programatory oraz pilot.

Jakie rodzaje inteligentnych instalacji świetlnych wyróżniamy?

Współczesne technologie oferują kilka możliwości sterowania oświetleniem. Najbardziej znane z nich to:

  • Ściemniacz światła – najczęściej przybiera formę pokrętła, gałki, pilota lub suwaka na tarczy. Za jego pomocą można regulować natężenie światła, a z czasem dodawane są do nich kolejne funkcje.
  • Wyłączniki schodowe i zmierzchowe – pierwsze to zwykłe włączniki światła, które ułatwiają sterowanie światłem przy schodach. Z kolei zmierzchowe pozwalają sterować światłem w zależności od jego natężenia, np. lampy same się wyłączają, gdy robi się jasno.
  • Programatory czasowe – umożliwiają ustawianie czasu, po którym światło powinno się automatycznie wyłączyć.
  • Czujniki ruchu – urządzenie uruchamia światło w momencie, gdy wykryje ruch w pobliżu.
  • Sterowanie telefonem komórkowym – pozwala na zdalne sterowanie światłem z dowolnego miejsca.

Jakie korzyści daje sterowanie światłem?

Niektórzy nadal sceptycznie podchodzą do możliwości sterowania światłem. Warto jednak pamiętać, że taki system ma mnóstwo zalet. Sterowanie światłem to w końcu nie tylko możliwość ściemniania i rozjaśniania lampy, ale przede wszystkim dostosowanie całego systemu oświetleniowego do naszych potrzeb. Dzięki temu, inteligentny dom pozwoli ograniczyć nam do minimum rachunki za prąd. To sprawia, że opłaty eksploatacyjne są znacznie niższe, a my możemy zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Sterowanie światłem to również ogromna wygoda i oszczędność czasu. Dlatego mieszkania na sprzedaż w Grójcu coraz częściej wykorzystują tę technologię. Tak naprawdę, dzięki jednemu przyciskowi jesteśmy w stanie wyłączyć światło w całym domu. Możemy też sprawdzić, czy wszystkie światła zostały zgaszone już po naszym wyjściu z mieszkania. Dzięki specjalnej aplikacji, która umożliwia również zapalenie światła przed przejściem do konkretnego pokoju. Sterowanie światłem ułatwia automatyzację procesu zapalania i gaszenia lamp, dzięki zaprogramowaniu systemu świetlnego w całym domu. Ostatecznie, oświetlenie może być sterowane automatycznie za pomocą czujników. Mamy też możliwość wcześniejszego dostosowania programów świetlnych do konkretnego pomieszczenia.