Jak wpływa na nasze samopoczucie dobór kolorów we wnętrzach?

Jak wpływa na nasze samopoczucie dobór kolorów we wnętrzach?

8 marca 2021 0 przez Redakcja

Wybierając kolorystykę domowych wnętrz kierować nie należy się tylko trendami, ale także psychologią. Wynika to z faktu, że barwy w znaczący sposób wpływają na to, jak postrzegamy i odbieramy dane pomieszczenia, a także na nasze samopoczucie. O wpływie barw na nasz nastrój dokładnie mówi psychologia kolorów. Jakie są jej podstawowe założenia?

Jak dobrać kolor ścian w domu?

Trendy w zakresie aranżacji wnętrz zmieniają się bardzo dynamicznie. Co sezon projektanci proponują nowe barwy, które będą na topie. Nie zawsze jednak wybór modnego koloru jest tym najlepszym. Kolor ścian, a także mebli czy dodatków, warto bowiem uzależnić od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia. Zasadą jest, że jasne kolory optycznie powiększają wnętrza, natomiast ciemne sprawiają, że wizualnie są one mniejsze i ciaśniejsze. To właśnie, dlatego mieszkania dwupokojowe na sprzedaż w Warszawie często pomalowane są na biało, beżowo czy na odcienie delikatnej szarości. Takie rozwiązanie sprawia, że prezentowana przestrzeń jest jaśniejsza, a także od razu wydaje się większa.

Kolor warto dobrać nie tylko do ilości posiadanych metrów², ale także do funkcji pomieszczenia. W sypialniach lepiej sprawdzają się kolory, które odnajdziemy w zimnej palecie barw. Zielenie czy odcienie błękitu wyciszają, koją zmysły. Warto tu jednak pamiętać o wyjątkach – w tych mało nasłonecznionych lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie jaśniejszych i cieplejszych kolorów. W pomieszczeniach reprezentacyjnych typu salon, kuchnia czy jadalnia lepiej postawić na ciepłe barwy, które nadadzą wnętrzom przytulności i zachęcą do przebywania w nich.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Wpływ kolorów na nasz nastrój, reakcje i samopoczucie został udowodniony już dawno. Nauka, która zajmuje się badaniem tych zależności to psychologia. W jej ramach można nawet spotkać się z niekonwencjonalnymi metodami leczenia barwami, które polegają na eksponowaniu wzroku na odpowiednie barwy. Działanie kolorów na ludzką psychikę dokładnie wyjaśnia prof. Morton Walker w swojej książce Siła koloru. Opisuje on dokładnie, jak barwa przez nas postrzegana przekazywana jest do mózgu, w efekcie czego narząd dokrewny wywołuje odpowiednią reakcję hormonalną. Wydzielany hormon dostaje się do krwioobiegu i wpływa na inne narządy wewnętrzne.

Jakie kolory pozytywnie wpływają na psychikę człowieka?

Pozytywnie na nasze samopoczucie wpływają optymistyczne i radosne barwy znajdujące się w ciepłej palecie odcieni. Poprawiaczem nastroju jest chociażby barwa żółta, która kojarzy się ze słońcem i wakacjami. Świetnie sprawdza się ona w pokoju dziennym, jadalni, pokoju dziecka, a także gabinetach, ponieważ przyczynia się do lepszego zapamiętywania. Pozytywny wpływ ma na nas również kolor pomarańczowy utożsamiany z ciepłem i komfortem. Warto też zaznaczyć, że pomarańczowy to kolor pobudzający wydzielanie się soków trawiennych i wzmacniający poczucie głodu.

Kolory pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie, można znaleźć też w zakresie zimnych tonacji. Jednym z ciekawszych wyborów będzie fiolet, który wycisza, pobudza wyobraźnię i wpływa na rozwój intuicji. Fiolet uznawany jest też za ulubiony kolor artystów. Należy jednak z nim uważać, bowiem użyty w nadmiernych ilościach przyniesie odwrotny skutek. Jeśli woli się bardziej stonowane barwy, dobrą alternatywą dla fioletu jest jego pochodna, czyli róż. Daje on poczucie bezpieczeństwa i sprzyja atmosferze relaksu i spokoju. Odcienie pudrowego różu to idealny wybór do sypialni. W tym pomieszczeniu sprawdzą się też brązy, zielenie, błękity.