Co to jest aeracja i czym ją wykonać?

Co to jest aeracja i czym ją wykonać?

21 listopada 2019 0 przez Redakcja

Prawidłowo przeprowadzone zabiegi na trawnikach korzystnie wpływają na kondycję oraz na wygląd murawy. Właściwie założony i pielęgnowany trawnik przez wiele lat stanowi doskonałe miejsce wypoczynku, jest odporny na deptanie oraz pięknie komponuje się z ogrodowymi rabatami, stanowiąc dla nich dekoracyjne tło. Oprócz corocznego nawożenia, częstego i krótkiego koszenia – powinniśmy trawnik napowietrzać.

Aeracja, czyli napowietrzanie, nie tylko wtłacza w pobliże systemu korzeniowego powietrze, ale też rozluźnia darń oraz pozytywnie wpływa na regenerację murawy po okresie zimowego spoczynku. Właściwie przeprowadzony zabieg pomaga również w dostępności nawozów oraz wody dla źdźbeł trawy. Inną korzyścią jest usuwanie filcu z powierzchni trawnika. Co to jest filc? To nic innego, jak martwa materia organiczna, która gromadzi się na powierzchni trawnika w ciągu całego sezonu. Systematyczne usuwanie filcu wpływa na jakość trawnika. Napowietrzanie działa negatywnie na rozwój chwastów, w tym niechcianego mchu.

Na czym polega aeracja i kiedy ją przeprowadzać?

Tradycyjny aerator zaopatrzony jest w ostre zęby, które mają za zadanie przebić i spulchnić wierzchnią warstwę gleby. Powstające otworki napowietrzają okolice systemu korzeniowego i rozluźniają trawę. Dzięki temu roślina lepiej się krzewi i korzeni głębiej. Zęby przeciętnego aeratora sięgają na głębokość nawet 10 cm, średnica otworów to przeważnie 15 mm. Przed wiosenną aeracją należy krótko skosić trawnik oraz podlać go. Wpłynie to pozytywnie na zabieg. Wiosenne napowietrzanie jest najważniejsze, ale można je powtórzyć jeszcze latem.

Sprzęty do napowietrzania

Mamy do wyboru aeratory ręczne, spalinowe, elektryczne oraz chemiczne. Urządzenia ręczne doskonale sprawdzą się w małych ogródkach, przy gęstym nasadzeniu, na działkach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Są lekkie i proste w obsłudze oraz ekologiczne. Maszyny spalinowe są głośne, wymagają paliwa, ale nie ogranicza nas powierzchnia. Formą pośrednią pomiędzy aeratorami spalinowymi, a elektrycznymi są urządzenia na akumulator. Możemy też przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika przy użyciu nakładek na obuwie. To tanie i ekologiczne działanie, ale nieprecyzyjne i czasochłonne. Ciekawym rozwiązaniem jest preparat do aeracji, Target wypuścił na rynek substytut aeracji mechanicznej.

Aerator w płynie w swoim składzie zawiera mikroorganizmy, które przyczyniają się do wzrostu substancji organicznej w glebie. W produkcie znajdziemy między innymi bakterie z rodzaju Pseudomonas oraz Azotobacter. Te bakterie glebowe pomagają roślinom wiązać wolny azot, przez to zwiększa się dostępność dla roślin tego pierwiastka. Dzięki temu korzenie trawy mają lepszy dostęp do składników pokarmowych. Dodatkowo, ograniczana jest liczebność patogenicznych organizmów, takich jak: grzyby, wirusy oraz bakterie. Po użyciu trawnik jest lepiej napowietrzony oraz odżywiony. Produkt rozprowadza się w prosty sposób, trzeba podłączyć opakowanie do węża ogrodowego i rozprowadzić po trawniku. Jeden litr preparatu wystarczy na aerację 500 metrów kwadratowych murawy.