Chomiczówka – granice, historia, opis

Chomiczówka – granice, historia, opis

19 sierpnia 2020 0 przez Redakcja

Dzielnica Chomiczówka – lokalizacja

Warszawa jest największym z polskich miast. Powierzchnia miasta stołecznego to pięćset siedemnaście kilometrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się wiele dzielnic. Jedną z najbardziej popularnych jest Chomiczówka. Znajduje się ona w południowej części dzielnicy Bielan. Pomiędzy ulicami: Księżycową, Wólczyńską, Aleją Reymonta, Arkuszową, Kampinowską, Estrady i Powstańców Śląskich. Położona jest na północnym końcu Warszawy. Graniczy z lotniskiem Bemowo.

Historia chomiczówki

To bardzo charakterystyczne miejsce na mapie Warszawy z bardzo ciekawą historią. Na tym osiedlu wychował się popularny i bardzo utalentowany artysta Sidney Polak. Piosenka, którą nagrał, o tej dzielnicy do dziś, jest jedną z ulubionych piosenek Polaków. Mieszkańcy Chomiczówki czują się z nią bardzo związani. Jest wyjątkowa nie tylko dla jej mieszkańców.

Chomiczówka – projekt i budowa

Osiedle Chomiczówka wybudowane zostało w klimacie architektury lat siedemdziesiątych. Liczne wysokie budynki zwane potocznie blokami, otoczone są bujną zielenią. Z osiedla bez problemu dostaniemy się do centrum miasta. Jako publiczny środek transportu możemy wybrać tramwaj lub autobus. Liczba mieszkańców w dwa tysiące dziewiętnastym roku wynosiła dwadzieścia trzy tysiące mieszkańców.

Zobacz też: Oferty pracy Warszawa

Początki dzielnicy sięgają dwudziestego wieku. Pojawiła się tu nowa zabudowa budynków mieszkalnych i nowi osadnicy. Początkowo zajmowali się głównie uprawami roślin sadowniczych i warzywnych. Wojskowy port lotniczy Bielany i Akademia Wychowania Fizycznego powstały w okresie między wojennym. Obecnie mieszkańców wciąż przybywa. Powstają nowe inwestycje i nowoczesne budynki mieszkaniowe. Chomiczówka jest częścią Bielan.

Początki Chomiczówki

Nazwa tego obszaru Warszawy pochodzi od nazwiska rodziny Chomiczów. Właścicieli tych ziemi po pierwszej wojnie światowej, którzy wiele razy musieli opuścić swoją posiadłość, lecz zawsze do niej wracali. Chomiczówka położona jest na północnym zachodzie Warszawy. Zwana jest dzielnicą kontrastów. Usytuowana jest pomiędzy blokami wybudowanymi z szarej betonowej płyty a światem przyrody i bogatą szatą rośliną. Na wyciągnięcie ręki jest tu Lasek Bielański, Puszcza Kampinoska i park Młociński.

Chomiczówka z pozoru szara i monotonna ma swój urok. To wyjątkowe miejsce z duszą. Miejsce bardzo spokojne i otoczone zielenią. Jest jednym z najmłodszych osiedli Bielan. Stała się jej częścią w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym pierwszym roku. Bielańska Chomiczówka to miejsce, które warto zobaczyć. Bliskość lasów, wysokie bloki, klimatyczne uliczki, murale i latarnie nadają temu miejscu niespotykany i wyjątkowy klimat.