Czym różnią się matryce w aparatach?

Czym różnią się matryce w aparatach?

26 października 2022 0 przez Redakcja

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatów fotograficznych, które oprócz wyglądu, wielkości czy typu różnią się między sobą rodzajem i wielkością sensorów. W poniższym artykule przedstawiona została budowa aparatu, a także rodzaje matryc, czyli informacje, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący fotograf.

Jak zbudowany jest aparat?

Aktualnie w sprzedaży znajdują się setki tysięcy aparatów, jednak budowa aparatu fotograficznego, bez względu na jego rodzaj, zazwyczaj wygląda bardzo podobnie. Do podstawowych elementów aparatu należą: korpus, migawka, przysłona, wizjer oraz oczywiście obiektyw.

Korpus aparatu odpowiada za zapobieganie przenikaniu światła i chroni delikatne części wewnątrz urządzenia. Migawka służy do otwierania i zamykania drogi światłu, a przysłona to kilka blaszek, które dzięki swojej budowie umożliwiają kontrolowanie intensywności światła wpadającego do aparatu.

Kolejny element, czyli wizjer, umożliwia obserwację sceny i ocenę ostrości fotografowanego obiektu. Tym, co jest jednak najbardziej widoczne, jest obiektyw, czyli układ optyczny pozwalający rzutować obraz widzianych obiektów na wizjer, błonę fotograficzną lub matrycę – ich rodzaje zostały opisane poniżej.

Jakie rodzaje matryc mają aparaty fotograficzne?

Chcąc robić dobre zdjęcia, należy najpierw poznać dostępne rodzaje matryc. Jak wiadomo, aparaty wyposażone są w różne wielkości sensorów. Mniejsze matryce umożliwiają uzyskanie większej głębi ostrości. Świetnie sprawdzają się one w aparatach z dużym zoomem, które przy zachowaniu niedużych rozmiarów są w stanie zaoferować ponadprzeciętną ogniskową. Większe matryce będą natomiast wymagały większego korpusu i obiektywu, który odpowiada za pokrycie większego pola obrazowego.

Większa matryca będzie zapewniała lepszą jakość zdjęć – zwłaszcza w niekorzystnych warunkach oświetleniowych – a także będzie umożliwiała uzyskiwanie małej głębi ostrości. Na rynku występują trzy podstawowe wielkości matrycy w aparatach cyfrowych: matryca cztery trzecie, matryca o oznaczeniu rozmiaru 1/2.3″ – która występuje w większości aparatów kompaktowych – oraz matryca 35 mm (35×24 mm), czyli tak zwana pełna klatka.

Co to jest pełna klatka?

Wielkość matrycy w przypadku pełnej klatki jest identyczna jak klatka filmu 35 mm, przez co nie stosuje się przelicznika ogniskowych. Tego typu matryce dobrze radzą sobie w ciężkich warunkach oświetleniowych, co jest możliwe głównie dzięki dużym pikselom, ponieważ mogą być one rozmieszczone na większej powierzchni.

Wykonywanie zdjęć przy użyciu aparatu pełnoklatkowego oznacza, że będziemy w stanie na zdjęciu zmieścić więcej elementówPełna klatka jest fizycznie większa niż mniejsza matryca, ale często posiada taką samą liczbę megapikseli – w związku z tym każdy piksel na czujniku może być większy. Pełna klatka stanowi pewnego rodzaju wzornik – światło dostające się przez obiektyw do wnętrza aparatu może pokryć całą powierzchnię matrycy pełnej klatki, jednak w sytuacji, gdy aparat posiada mniejszą matrycę, wówczas światło pokrywa cały jej obszar w naturalny sposób, a pozostałe światło znajduje się poza nią.

Więcej na temat aparatów fotograficznych i wykonywania zdjęć dowiesz się na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery, gdzie znajdziesz ciekawe artykuły dotyczące fotografii.