Czyszczenie monet – jak powinno wyglądać?

Czyszczenie monet – jak powinno wyglądać?

25 czerwca 2021 0 przez Redakcja

Kolekcjonujesz monety lub inne numizmaty? Jeśli tak, musisz o nie w odpowiedni sposób zadbać. Podstawowa kwestia to prawidłowe czyszczenie. Kiedy w ogóle jest potrzebne i jak je przeprowadzić, aby przy okazji nie uszkodzić swoich zbiorów? Podpowiadamy.

Czy czyszczenie monet jest zawsze potrzebne?

Monety należy czyścić wyłącznie wówczas, gdy są wyraźnie zabrudzone, a zanieczyszczenia są efektem osadzenia się na numizmacie kurzu czy innych substancji lub wytworzenia się niezdrowej pleśni czy innego nalotu. Uwaga! Nie każdy osad powinien być usuwany z metalowego krążka! Na przykład srebrne monety pokrywają się naturalną patyną. Jest ona oznaką „dojrzewania” monety i świadczy o jej walorach historycznych. Pod żadnym pozorem nie powinieneś jej naruszać! Dlatego zanim przystąpisz do pracy, oceń, czy jest ona rzeczywiście potrzebna.

Czym czyścić monety?

Monety, które są delikatnie zabrudzone, nie wymagają stosowania inwazyjnych środków chemicznych. Najczęściej wystarczy miękka, np. szmatka z mikrofibry, a do tego ciepła woda z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń czy mydła dla dzieci. Delikatnie namocz monety w wodzie, a następnie, przepłucz i lekko dociśnij do nich szmatkę, aby pozbyć się wilgoci. Nie pocieraj! To powinno wystarczyć.

Jeśli zanieczyszczenia są mocniejsze, możesz sięgnąć po nierozcieńczony spirytus bądź aceton. Od doświadczonego numizmatyka usłyszysz, że nie mogą to być inne substancje, typu zmywacz do paznokci czy płyn do sreber stołowych.

Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, na monetach pojawiła się rdza czy niezdrowa pleśń, najlepiej zgłoś się z nimi do specjalisty lub przynajmniej zasięgnij u niego porady. Ekspert podpowie, jak poradzić sobie z konkretnymi zanieczyszczeniami bez uszkodzenia numizmatu.

Pamiętaj: nieumiejętne czyszczenie monet może doprowadzić do ich zarysowania lub powstania innych, nieodwracalnych szkód, które zaważą na ich wartości kolekcjonerskiej. Dlatego nie ryzykuj i jeśli masz wątpliwości, jak przywrócić numizmat do dobrego stanu, skorzystaj z pomocy fachowca. Lepiej mieć brudną, ale nieuszkodzoną monetę niż czystą, ale pozbawioną walorów, które sprawiały, że była cennym artefaktem.