
Festiwal Kultury Bez Barier w Teatrze Komedia – podsumowanie
27 listopada 2019Największe wydarzenie wspierające niepełnosprawnych miłośników kultury za nami. Po raz kolejny udało się dowieść tego, że sztuka jest dla każdego – a niepełnosprawność nie powinna przeszkadzać w codziennym życiu, także w rozrywce. I w tym roku gościliśmy wyjątkowych gości w teatrach w całej Polsce – jak przebiegał festiwal?
W kulturze można wszystko!
FKBB – czyli inaczej Festiwal Kultury Bez Barier to wydarzenie organizowane z myślą o ludziach niepełnosprawnych. Niepełnosprawnych – którzy powinni mieć możliwość przeżywać sztukę w taki sam sposób, jak wszyscy. Z tej okazji teatry z całej Polski przygotowały specjalne spektakle dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo lub intelektualnie, Głuchych i niewidomych. W zależności od potrzeb grupy docelowej, zapewnione zostały audiodeskrypcja, napisy, materiały dotykowe, tłumaczenie na polski język migowy, pętla indukcyjna i materiały łatwym i zrozumiałym stylu.
FKBB w Teatrze Komedia
W dniach 27.09 – 06.10, warszawski Teatr Komedia zorganizował spektakle dostosowane do potrzeby osób z niepełnosprawnością. Pracownicy dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić gościom wygodę i udogodnienia. Wśród zespołu znalazło się wielu wolontariuszy, tłumaczy i ekspertów.
Organizatorzy przyjęli także czworonożnych gości – niezawodne psy przewodniki i asystenci – zapewniając im miskę wody.
Na gości czekały hity, takie jak ,,Kontrabanda” czy ,,Apartament Prezydencki”, najbardziej popularne spektakle znane z https://teatrkomedia.pl/. Po raz kolejny udało się udowodnić, że sztuka powinna być powszechnie dostępna dla każdego.
Świat się rozwija: zamiast produkować nowe samochody i telefony komórkowe, powinniśmy postawić na ludzi i ich problemy. Ludzie niepełnosprawni nie powinni być wykluczani z życia kulturalno-społecznego. Pracownicy i wolontariusze związani z teatrem i sztuką walczą o nowe udogodnienia i technologie, umożliwiające dostosowywanie sztuk do potrzeb i wymagań osób niepełnosprawnych.
Festiwal Kultury Bez Barier to wprawdzie mały krok, ale wszystko zaczyna się od małych kroków!

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.