Firma na Litwie – czy to się opłaca?

Firma na Litwie – czy to się opłaca?

10 grudnia 2021 0 przez Redakcja

Państwa, sąsiadujące z Polską cieszą się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców. Zawierają między sobą przeróżne kontrakty, jeżdżą w delegacje, otwierają nowe filie w danym kraju. W ostatnim czasie Litwa stała się również miejscem, w którym warto otworzyć własną firmę. Dlaczego?

Litwa – czym zachęca przedsiębiorców?

Litwa dołączyła do Unii Europejskiej, wraz z Polską i innymi krajami bałtyckimi, w 2004 roku. Jest jednym z krajów o bardzo atrakcyjnych warunkach do rozpoczęcia biznesu. Litwa jest w naprawdę korzystnej sytuacji gospodarczej oraz posiada stabilny rozwój gospodarki rynkowej. Czym najbardziej zachęca przedsiębiorców? Litwa skutecznie buduje przyjazne środowisko dla zagranicznych inwestorów. Posiada stabilny system bankowy oraz prężnie rozwijającą się branżę elektroniczną. Jednak tym, co najbardziej przyciąga osoby, prowadzące własny biznes, jest przyjazny system podatkowy. Dość niespodziewanie stała się „małym rajem podatkowym”, oferującym bardzo konkurencyjne stawki podatku od osób prawnych. Z początku stawka podatku CIT w wysokości 15% i tak dawała Litwie wysoką pozycję. Jednak tamtejsze władze jeszcze obniżyły ją do zaledwie 5% – tym samym, zachęcając inwestorów, jak i przedsiębiorców. Dodatkowo istnieje szereg ulg i zwolnień z podatku dochodowego czy od nieruchomości, co skutecznie stymuluje rozwój. Dlatego firma na Litwie to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, dbających o optymalizację kosztów prowadzenia działalności.

Jaką formę działalności najlepiej wybrać?

Do najkorzystniejszej formy prawnej działalności gospodarczej na Litwie zaliczyć można spółkę komandytową. Wymaga ona najmniejszych nakładów finansowych z racji, że nie istnieją żadne obostrzenia co do minimalnej wysokości kapitału początkowego – z tym że musi on być wskazany w umowie spółki. Liczba wspólników wynosi co najmniej dwóch, jednak nie więcej niż 20, a odpowiedzialność większości jest ograniczona. Tylko jeden wspólnik ma nieograniczoną odpowiedzialność, podobnie jak w Polsce komplementariusz.

Do pozostałych zalet można zaliczyć m.in.: możliwość wejścia na rynki europejskie, załatwianie spraw urzędowych i administracyjnych za pośrednictwem internetu, niskie stawki wynajmu, czy szybkie rozpoczęcie działalności.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności na Litwie, odwiedź stronę https://www.thompsonstein.com/ i skorzystaj z fachowej pomocy!