Jak napisać list?

Jak napisać list?

6 lipca 2020 0 przez Redakcja

Jak pisać listy? Sztuka pisania listów, tak popularna w czasach przed mediami społecznościowymi, jest coraz bardziej postrzegana jako przestarzała i niepotrzebna. Niesłusznie! Nie bez kozery często jednymi z najbardziej hołubionych i zadbanych pamiątek są listy, pisane do siebie przez naszych dziadków lub pradziadków, romantyczne, często z dołożonymi do koperty zasuszonymi kwiatami, papeterią skropioną wodą kolońską bądź z odciskiem ust pomalowanych czerwoną szminką zamiast podpisu ukochanej.

Pisanie listów – okazje

Warto również podkreślić fakt, że listy pisze się również w sytuacjach oficjalnych, takich jak ubieganie się o pracę lub z prośbą, lub zażaleniem składanym do danej instytucji publicznej. Warto więc wiedzieć, jak dobrze wypaść, aby sprawa, w której list piszemy, nie zakończyła się fiaskiem. Nauka tego, jak się pisze list, wcale nie jest sprawą łatwą, lecz przy odrobinie starań na pewno zakończy się wielkim sukcesem.

Jak napisać list krok po kroku

Zadając sobie pytanie, jak napisać list, powinniśmy zacząć od samego początku — zaczynamy od napisania miasta, z którego piszemy i daty jego napisania (umieszczamy je w prawym górnym rogu). Nieco niżej, po lewej stronie zwracamy się do adresata, zawsze w wołaczu, np. „Kochana Mamo!”, a gdy nie wiemy, do kogo konkretnie się zwracamy, warto zacząć nagłówek od neutralnego „Szanowni Państwo”. Koniecznością jest dostosowanie języka listu do stosunków łączących nas z odbiorcą — inaczej zwracamy się do ukochanej dziewczyny a inaczej do dyrektora szkoły. Należy zawsze bezwzględnie o tym pamiętać.

Kolejne akapity listu

W kolejnych akapitach przedstawiamy swoją sprawę i opisujemy ją. Tutaj jest miejsce na właściwą część listu, czyli całą treść, jaką chcemy w nim zawrzeć.

Jak zakończyć list?

Na koniec, w ostatnim akapicie dodajemy pozdrowienia do adresata, po czym wpisujemy swoje imię, zwykle z krótkim słowem zakończenia i dodatkowego pozdrowienia, czyli np. „Całuję, Julia”, lub też w wersji oficjalnej „Z wyrazami szacunku” i pełną formą imienia z nazwiskiem. W liście prywatnym możemy dodać również post scriptum, czyli jedno lub dwa zdania po wierszu przerwy, zaczynając od PS. Jest to dodatek, coś, o czym nie wspomnieliśmy w głównej części listu, a z czego nie chcemy zrezygnować.

Sformułowania grzecznościowe w listach

Kiedy uczymy się, jak pisać list, nie możemy również zapomnieć o pewnych niuansach, charakterystycznych tylko dla tej formy pisemnej. Są to między innymi sformułowania grzecznościowe — wszystkie zwroty bezpośrednie do adresata, takie jak „Ty”, „Wam”, „Ci”, „Pani/Panu/Państwu” należy obligatoryjnie zaczynać wielką literą. Jest to wyraz szacunki i kurtuazji nadawcy do odbiorcy i ma niebagatelne znaczenie przy odbiorze tekstu.

Na odbiór naszego listu ma również wpływ jego wygląd — odpowiednie rozłożenie tekstu na stronie, stosowanie akapitów i nagłówków sprawi, że będzie on wyglądał profesjonalnie i elegancko. Warto skorzystać z eleganckiej papeterii, dzięki której nasz list zyska osobistego charakteru.

Dbałość o to, jak piszemy list, na pewno sprawi, że jego odbiorca spojrzy łaskawszym okiem na sprawy w nim przedstawione i nabierze dobrej opinii o nas, jako o nadawcy. Warto jest się więc przyłożyć i postarać, aby wysyłany przez nas list wyglądał jak taki, który sami chcielibyśmy otrzymać.