
Jak poradzić sobie z zaćmą?
28 kwietnia 2021Są takie choroby, które można wyleczyć krótkim zabiegiem dosłownie w kilkanaście minut. Jedną z nich jest zaćma (lub inaczej: katarakta), czyli schorzenie wzroku dotykające soczewki oka. Na czym dokładnie polega? Jak wygląda jej operacja? I czy po zabiegu choroba może powrócić?
Katarakta, czyli… co?
Czy wiesz do czego służy soczewka? Nie kontaktowa, ale taka naturalna, będąca jedną z części ludzkiego oka. To mały, przezroczysty krążek, którego zadaniem jest skupianie wiązek światła z otaczającego nas świata i przekazywanie ich na warstwę receptorów, czyli siatkówkę. Dzięki temu układ nerwowy dostaje od oka informację o tym, co znajduje się przed nami, a w naszej głowie powstaje ostateczne wrażenie wzrokowe. W skrócie – właśnie w ten sposób widzimy.
Zaćma to choroba, która polega na przymgleniu soczewki, przez co staje się ona mniej przepuszczalna dla światła. W miarę jak proces ten postępuje, wzrok pogarsza się coraz bardziej. W ostateczności – szczególnie, jeśli pacjent nie podejmie terapii – katarakta może doprowadzić nawet do utraty widzenia. Schorzenie jest najczęściej związane z procesami starzenia się organizmu. Oprócz tego zdarza się również postać wrodzona (ujawniająca się już w dzieciństwie), a także nabyta – która może wystąpić w każdym wieku, jeśli wyzwoli ją jakiś czynnik zewnętrzy – np. uraz albo narażenie na szkodliwe substancje chemiczne.
Jak objawia się zaćma?
Katarakta powoduje stopniowe pogarszanie się wzroku. Najczęściej występujące objawy zaćmy to m.in.:
- spadek ostrości widzenia;
- przymglenie obrazu;
- mnogie widzenie;
- pogorszenie oceny głębi i odległości;
- światłowstręt;
- utrudnione widzenie w ciemności i przy słabym oświetleniu;
- szybsze męczenie się oczu.
Warto przy tym pamiętać, że regularne badanie wzroku u okulisty pomoże nam trzymać rękę na pulsie i wyłapać wszelkie nieprawidłowości – nawet jeśli na początku choroba będzie rozwijała się bezobjawowo!
Zabieg jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy
Jak wspomnieliśmy na początku, kataraktę można dziś wyleczyć za pomocą jednej krótkiej operacji. O co dokładnie chodzi?
Zabieg usuwania zaćmy polega na wymianie soczewki – tę starą (zmętniałą) zastępuje się zupełnie nowym (i całkowicie przyjaznym dla oka) implantem. Dzięki temu choroba zostaje dosłownie wyjęta z organizmu! Procedura taka trwa tylko kilkanaście minut, a do tego jest:
- Zupełnie bezbolesna – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia (podawane jest ono w formie kropli do oczu).
- W pełni bezpieczna – to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie, dzięki czemu okuliści są zawsze świetnie przygotowani do jego przeprowadzenia. Co więcej, ewentualne powikłania należą do rzadkości i zwykle mają charakter przemijający.
- Wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia – czyli nie wymaga dłuższej hospitalizacji – po zabiegu niemal od razu możemy wracać do domu.
Operację usunięcia zaćmy najlepiej wykonać wtedy, kiedy objawy schorzenia zaczną przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu. Nie warto z tym zwlekać – katarakta zwykle postępuje i dolegliwości będą się tylko nasilać. Wykonanie zabiegu pozwoli nam pożegnać problem i przywróci wzrok dotychczas stopniowo odbierany przez chorobę!
Czy zaćma może powrócić?
Ogromną zaletą operacji wszczepienia nowej soczewki jest fakt, że w sztucznej zaćma już się nie rozwija. Dlatego możemy być pewni, że schorzenie nie powróci. Jednak czasami zdarza się, że u pacjentów, którzy poddali się zabiegowi usunięcia katarakty znów pojawiają się objawy takie jak przymglenie wzroku, pogorszenie widzenia barw i kontrastów, czy dwojenie obrazu.
To nie nawrót choroby, tylko zmętnienie tzw. torebki, czyli struktury, w której naturalnie znajduje się soczewka. Torebka ta nie jest usuwana w czasie operacji na zaćmę i u niektórych pacjentów po pewnym czasie może dojść do jej zamglenia. Jednak bez obaw – w takim wypadku wystarczy przeprowadzenie krótkiej i bezbolesnej procedury kapsulotomii tylnej, która polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmętniałej torebce soczewki.
Więcej na temat zaćmy wtórnej po zabiegu przeczytasz też tutaj: https://vidiummedica.pl/zacma-wroci-slow-o-mylnie-okreslanej-zacmie-wtornej/.
O czym trzeba pamiętać po zabiegu na zaćmę?
Na koniec jeszcze kwestia rekonwalescencji po operacji. Usuwanie katarakty to zabieg krótki i stosunkowo prosty, ale – jak po właściwe każdej procedurze medycznej – również w jego przypadku potrzeba nieco czasu na powrót do normalnego funkcjonowania. Oko musi się zagoić i przyzwyczaić do nowej sytuacji. Aby rekonwalescencja przebiegła sprawnie i bezproblemowo, warto zastosować się do kilku poniższych zasad:
- chronić oczy przed zabrudzeniem i zanieczyszczeniem;
- przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu unikać większego wysiłku fizycznego, w tym szczególnie dźwigania ciężarów, schylania się, wstrząsów i przeciążeń;
- w pierwszych dniach po operacji unikać prowadzenia pojazdów (zobacz więcej: https://vidiummedica.pl/prowadzenie-samochodu-po-zabiegu-usuniecia-zacmy/);
- zgłaszać się na wizyty kontrolne i stosować do zaleceń lekarza.
Pamiętajmy, że zaćma nie musi być wyrokiem. Można ją dziś skutecznie leczyć i to w bardzo przyjaznych dla pacjenta warunkach. Jedną z klinik, w których poddasz się zabiegowi usuwania zaćmy jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Adam Kostrzewski, urodzony i wychowany w Warszawie, jest autorem portalu „Wieści z Warszawy”, poświęconego życiu miasta i jego mieszkańcom. Od najmłodszych lat pasjonuje się historią i kulturą stolicy, co zaowocowało stworzeniem setek artykułów, które dostarczają aktualnych informacji o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z Warszawą. Adam z zaangażowaniem przybliża czytelnikom zarówno codzienne sprawy miasta, jak i mniej znane historie, pokazując bogactwo warszawskiej tradycji i nowoczesności.