Kryminologia – wszystko o studiach na tym kierunku

Kryminologia – wszystko o studiach na tym kierunku

27 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Książki i seriale kryminalne przyprawiają Cię o wypieki na twarzy? Odczuwasz ekscytację czytając o zbrodniach i mrocznych występkach? Tajemnice ludzkiej psychiki wydają Ci się być fascynujące? Jeśli tak, to być może jesteś idealnym kandydatem do zostania kryminologiem! Pozwól swojej pasji zamienić się w życiowe zajęcie i pomyśl nad podjęciem studiów na kierunku Kryminologia!

Czym zajmuje się kryminolog?

Osoba, która ukończyła studia na kierunku Kryminologia, zajmuje się badaniem czynników zewnętrznych i motywów wpływających na zjawisko przestępczości. Można zatem powiedzieć, że to zajęcie interdyscyplinarne, czerpiące z wielu dziedzin nauki, jak psychologia, socjologia, medycyna czy prawo.

Kryminolog analizuje przestępstwo jako zjawisko społeczne, skupiając się na osobie przestępcy, a także jego ofierze. Ponadto zajmuje się weryfikowaniem systemów bezpieczeństwa i szukaniem ich słabych stron.

Zawód kryminologa jest szczególnie ceniony w służbach mundurowych i instytucjach publicznych zajmujących się zbiorowym bezpieczeństwem osób i danych.

Kryminologia a kryminalistyka – różnice

Pomimo że kryminologia jest bardzo popularnym kierunkiem studiów, często mylona jest z pokrewną kryminalistyką. Aby przybliżyć różnicę pomiędzy nimi, można posłużyć się następującym uproszczeniem: kryminolog to teoretyk, natomiast kryminalistyk jest praktykiem.

Zatem absolwent kryminologii nie zajmuje się dochodzeniem w sprawach uznanych za czyn karalny. Czynności znane nam z filmów, takie jak oględziny miejsca zbrodni, pobieranie próbek i zbieranie materiału dowodowego, należą do techników kryminalistycznych.

kryminalistyka, kryminologia studia licencjackie

Dla kogo kierunek kryminologia?

Z pewnością kryminologia nie jest kierunkiem dla każdego. Osoby, które decydują się taką specjalność, muszą przede wszystkim uzbroić się w silne nerwy, wytrwałość i opanowanie.

Dobrze, jeśli pasjonują się tematami ludzkiej psychiki oraz zapobiegania i zwalczania przestępczości.

Studia kryminologiczne są atrakcyjną propozycją dla wszystkich, którzy planują karierę w służbach mundurowych, organach ścigania lub firmach detektywistycznych. Tak naprawdę absolwent tego kierunku ma szeroki wybór ścieżek kariery.

Czy studia licencjackie z kryminologii są dla mnie?

Kryminolog jest trochę jak Sherlock Holmes – potrafi analizować zarówno drobne szczegóły, jak i otoczenie przestępcy, jego przeszłość, powiązania z ofiarą czy możliwe motywy popełnienia czynu zabronionego, by połączyć poszlaki w spójny precedens. Z pewnością potrzebne do tego są konkretne umiejętności.

Jeśli zauważasz u siebie zdolności dedukcyjne, odporność psychiczną i determinację w zakresie zapobiegania przestępczości, to zapewne masz zadatki na dobrego kryminologa!

polecane kierunki studiów w Warszawie

Kryminologia – studia z przyszłością

Z roku na rok kierunek Kryminologia cieszy się coraz większą popularnością – zarówno studia pierwszego stopnia, jak i drugiego. Może mieć to związek z niezwykle ciekawym zestawem zajęć oferowanym przez uczelnie.

Studenci w trakcie studiów zdobywają szeroką wiedzę teoretyczną i doświadczenie zawodowe z zakresu bezpieczeństwa publicznego, mechanizmów wpływających na przestępczość i powstawanie dewiacji, a także dokonywania analiz i pomiarów zjawisk przestępczych, dylematów moralnych czy prawa karnego.

Program studiów

Podczas studiów kryminologicznych możesz spodziewać się następujących przedmiotów:

  • prawo -w szczególności karne,
  • etyka,
  • ochrona praw człowieka,
  • psychologia i nauki społeczne,
  • psychologia sądowa,
  • antropologia kryminalistyczna,
  • przestępczość zorganizowana,
  • wiktymologia (nauka o ofiarach przestępstw).

Oczywiście pomiędzy poszczególnymi uczelniami, mającymi w ofercie kierunek kryminologia, mogą wystąpić różnice programowe.

Kryminologia – jakie uczelnie i tryb studiów?

Coraz więcej uczelni w Polsce, zarówno publicznych, jak i prywatnych, oferuje możliwość studiowania kryminologii. Świadczy to nie tylko o rosnącym zainteresowaniu studentów tym kierunkiem, ale również sporym zapotrzebowaniu na wykwalifikowanych kryminologów, między innymi w służbach specjalnych, służbie więziennej czy straży granicznej.

Możesz studiować kryminologię w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie czy Lublinie. W ofertach tamtejszych szkół wyższych spotkamy się z osobnym kierunkiem o tej nazwie lub specjalności kryminologia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Dokładne informacje znajdziesz na stronie internetowej bądź w siedzibie uczelni.

Dostępne są zarówno studia stacjonarne, jak i studia niestacjonarne (pamiętaj, że niezależnie od rodzaju uczelni te drugie są płatne).

Ile trwają studia na kierunku kryminologia?

Studia I stopnia trwają 3 lata, czyli 6 semestrów. Kończąc studia po tym okresie uzyskamy tytuł licencjata. Możemy także kontynuować naukę przez kolejne dwa lata na studiach magisterskich.

Studia II stopnia trwają 4 semestry i ich absolwent otrzymuje tytuł magistra kryminologii.

kryminalistyka studia pierwszego stopnia

Perspektywy pracy po kryminologii

Dzięki temu, że studia na kierunku kryminologia dostarczają wszechstronną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, ich absolwenci są chętnie zatrudniani we wszelkich instytucjach związanych z ochroną lub egzekwowaniem prawa.

Absolwent kryminologii może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

  • Służbach mundurowych (Policja, Służba Więzienna, Straż Graniczna),
  • Służbach specjalnych (praca w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego),
  • Firmach zajmujących się ochroną osób, danych i mienia,
  • Firmach detektywistycznych,
  • Instytucjach ochrony prawa,
  • Prokuraturze i sądach,
  • Jednostkach zarządzania kryzysowego.

bezpieczeństwo wewnętrzne i kryminalistyka studia w Warszawie

Jakie są wymagania, aby dostać się na kryminologię?

W zależności od uczelni proces rekrutacji na pierwszy rok studiów odbywać się może nieco inaczej.

Zazwyczaj przebiega na podstawie rankingu średniej ocen z części pisemnej egzaminu dojrzałości. Pod uwagę brane są zarówno przedmioty obowiązkowe, jak i te zdawane na poziomie rozszerzonym.

Szczególnie cenione są przedmioty humanistyczne, jak historia, wos, język polski czy język obcy, jednak z racji interdyscyplinarności tego kierunku, również ważne są matematyka, biologia czy geografia.

Dlaczego warto studiować kryminologię?

Jeśli szukasz motywacji do podjęcia studiów kryminologicznych, pozwól, że podsuniemy Ci kilka argumentów za:

  • Bo bezpieczeństwo ma dla wszystkich ogromne znaczenie.
  • Bo zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do przeciwdziałania przestępczości i patologiom społecznym w praktyce.
  • Bo jest to intrygujący i przyszłościowy kierunek.
  • Bo na studiach nauczysz się myśleć nieszablonowo, odbędziesz wartościowe praktyki i weźmiesz udział w ciekawych konferencjach.
  • Bo odkryjesz najciekawsze tajemnice, kryminalne zagadki i ciemną stronę ludzkiej psychiki.
  • Bo będziesz mieć możliwość ciągłego rozwoju i nieprzeciętnej pracy.

Nie czekaj, postaw na swoją przyszłość i złóż podanie na studia na kierunku Kryminologia już dziś!

Materiał partnera