Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

25 lutego 2022 0 przez Redakcja

Jakie rodzaje rusztowań wyróżniamy i czym się one charakteryzują? Zapraszamy do zapoznania się z lekturą poniższego artykułu, w którym opiszemy dwa rodzaje rusztowań: tzw. rusztowania warszawskie, elewacyjne i aluminiowe.

Rusztowania warszawskie

Rusztowanie warszawskie należy do rusztowań kolumnowych. To bardzo stabilna konstrukcja, dzięki której możliwe jest wykonywanie czynności na wysokości. Jest to jedna z najpopularniejszych konstrukcji, które są wykorzystywane przy czynnościach zarówno tynkarskich, malarskich, spawalniczych, szklarskich, instalacyjnych, montażowych oraz konserwatorskich. Takie rusztowanie składa się z dwóch pionowych rur, które połączone są ze sobą dwiema cieńszymi. Szkielet takiego rusztowania łączony jest w sposób czopowy. Możliwe jest wykorzystanie tego typu rusztowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Rusztowanie warszawskie jest łatwe, a także szybkie do zmontowania, ponieważ nie są potrzebne żadne narzędzia do tego, aby połączyć ze sobą poszczególne elementy. Dodatkowo elementy rusztowania typu warszawskiego są niskiej wagi, dlatego z łatwością jedna osoba poradzi sobie ze złożeniem, bądź zdemontowaniem tego rusztowania. Warto jednak pamiętać, iż wysokość tego rusztowania jest ograniczona do 5m rusztowania wolnostojącego i 8m w przypadku rusztowania zakotwiczonego.

Rusztowania elewacyjne

Rusztowanie elewacyjne składa się z pionowej konstrukcji nośnej, która zbudowana jest z płaskich ram. Jest to ramowa i sztywna konstrukcja, która świetnie sprawdza się w szybkim montażu oraz demontażu. Rusztowanie elewacyjne swoją sztywność zawdzięcza pomostom oraz stężeniom, które są poziome lub ukośne. Rusztowanie to musi zawierać również takie elementy jak: ramki, podesty, drabiny, kotwy, barierki oraz stopy regulowane. Rusztowanie elewacyjne powinno być zakotwiczone do ścian budynku, aby zapewniona była sztywność konstrukcji. Konstrukcja ta może być wykorzystywana do prac instalacyjnych, murarskich, wykończeniowych, konserwatorskich, do remontów elewacji oraz termomodernizacji gmachów. Stosując te rusztowania możliwa jest budowa całej ściany budynków, nie zwracając uwagi na wysokość, a także zajmowaną powierzchnię. Rusztowania elewacyjne mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Maksymalna wysokość rusztowań elewacyjnych to wysokość od 15 do 60 metrów. Tymczasem największe możliwe obciążenie to 200kg/m².

Rusztowania aluminiowe

Rusztowanie aluminiowe jest wyjątkowo lekkie, ze względu na aluminium, z którego jest wykonane. Materiał ten jest odporny na korozję, dlatego nie straszny mu deszcz, śnieg i mróz. Lekkość rusztowania sprawia, iż można je z łatwością transportować, a także poddawać montażowi oraz demontażowi.

Zobacz też: Rusztowania aluminiowe warszawa

Tego typu rusztowanie wykorzystuje się do drobnych prac budowlano-remontowych. Służą one min. przy malowaniu, remontach elewacji, bądź przy montażach klimatyzacji i wentylacji. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie rusztowań aluminiowych podczas tworzenia scen, opraw graficznych i estrad. Z tych rusztowań można budować konstrukcje sięgające od 3 do 14 metrów. Możliwe jest również osiągnięcie 25 metrów wysokości. Rusztowania aluminiowe nie nadają się jednak do bardzo skomplikowanych prac, gdyż przeważnie długość pola to 2-3 metry oraz 1,5 m szerokości.