Spacer z Eldo po Warszawie

Spacer z Eldo po Warszawie

23 września 2021 0 przez Redakcja

Większość turystów przyjeżdża do Warszawy, by zwiedzić starówkę i zobaczyć Zamek Królewski. Jednak prawdziwą „starówkę” można znaleźć na Pradze Północ. To tu znajdują się kamienice czy dawne fabryki, które pamiętają czasy przedwojenne.

Mury tych budynków kryją też tajemnice ich mieszkańców – od grubych ryb warszawskiego półświatka, przez pospolitych łobuzów z romantyczną duszą, rzutkich biznesmenów z tamtych lat aż po bohaterów II wojny światowej. W sobotę 25 września i w niedzielę 26 września, podczas spaceru organizowanego przez Galerię Wileńską, o niezwykle barwnych życiorysach ludzi Pragi opowie Leszek Kaźmierczak, czyli warszawski raper Eldo. Start obu spacerów – 14:45. Tajemnice, ciekawostki i łobuzerki sznyt warszawskiej Pragi cieszą się coraz większym zainteresowaniem, czego dowodzi frekwencja otwartych spacerów po tej dzielnicy, organizowanych przez Galerię Wileńską. Ostatni spacer prowadzony przez Leszka Kaźmierczaka, popularnego Eldo, zgromadził aż 120 zainteresowanych. Wychodząc naprzeciw tak dużemu zainteresowaniu historią prawobrzeżnej Warszawy, na koniec września Galeria Wileńska zdecydowała się zorganizować dwa spacery o tej samej tematyce – w sobotę i w niedzielę. – Myślałem, że przyjdzie kilka osób. Zebrała się tak potężna grupa, że od mini playback show na kolonii letniej nie miałem takiej tremy… Poprzeczka jest zawieszona wysoko i oczekiwania uczestników też będą duże więc na wrześniowy spacer muszę przygotować jeszcze ciekawsze tematy i wyciągnąć na światło dziennie jeszcze głębiej ukryte tajemnice praskiego świata (i półświatka) z początku XX wieku – powiedział Eldo. Podczas lipcowego zwiedzania spacerowicze podróżowali śladami praskiego przemysłu i handlu tropiąc ślady, które zostały po burzliwym dwudziestym wieku.

Od fragmentów dworca Terespolskiego, niedaleko obecnego dworca Wschodniego, do budynku byłej żydowskiej mykwy na ulicy Kłopotowskiego. Co będzie tematem wrześniowych spotkań? – Tym razem chcę wszystkich zaprosić na krótką podróż śladami zawiłych życiorysów ludzi, którzy na Pradze mieszkali. Od Szmula Zbytkowera, w którego „kieszeni” siedział sam król, przez władcę praskiego handlu Manasa Rybę do małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, którzy nie bacząc na niebezpieczeństwo ratowali ludzi w trakcie II wojny światowej. Te historie to często gotowy scenariusz na hollywoodzką produkcję a ciągle niewiele osób je zna – tłumaczy Leszek Kaźmierczak. – Spacery po Pradze zaczęliśmy organizować w ubiegłym roku, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i zapewnić im rozrywkę podczas lockdownu. Dzięki temu mogli oni „wyrwać się z domu” i dowiedzieć czegoś ciekawego o swojej dzielnicy.

Ze spaceru na spacer zainteresowanie jest coraz większe dlatego na zakończenie całego projektu zdecydowaliśmy się zorganizować dwa spotkania – w sobotę i w niedzielę. – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej. – Nasze centrum handlowe od lat angażuje się w działania dzielnicy. Zależy nam na tym, by wszyscy mieszkańcy stolicy poznali piękno Pragi. Dlatego też już zaczynamy myśleć o projekcie spacerów po tej dzielnicy warszawy w przyszłym roku – dodaje. W ubiegłym roku Galeria Wileńska opracowała Spacerownik Praski – czyli plan dzielnicy, na którym zaznaczono punkty warte odwiedzenia. Takich miejsc na mapie Pragi jest wiele. Miejsca wyszczególnione w Spacerowniku Praskim podzielono na sześć kategorii: Murale Praskie, Judaika Praskie, Stara Praga, Targowiska Praskie i Warszawa Wileńska. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w ostatnich spacerach organizowanych przez Galerię Wileńską, mogą w każdej chwili zwiedzać dzielnicę na własną rękę, korzystając z opracowanych tras. Te dostępne są na stronie: www.galeriawilenska.pl/spacerownik-praski.

Z pomocą Spacerownika można zaplanować trasę po starych zakamarkach, gdzie mieszają się style i spotykają różne kultury. Mapa podpowiada gdzie odnaleźć praskie świątynie, stare targowiska i pokazuje, jak wiele jeszcze można odkryć na warszawskiej Pradze. W wersji drukowanej jest ona dostępna w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ, Teatrze Baj oraz w Galerii Wileńskiej. Projekt objęty jest honorowym patronatem Burmistrz Dzielnicy Pragi-Północ, Ilony Soja-Kozłowskiej. Szczegółowych informacji na temat spacerów należy szukać na profilu facebookowym Galerii Wileńskiej w zakładce „Wydarzenia”.