Studia mba – czym są i czy warto je wybrać taki kierunek

Studia mba – czym są i czy warto je wybrać taki kierunek

2 października 2020 0 przez Redakcja

Skończyłeś studia i szczęśliwie rozpocząłeś pracę. Po jakimś czasie zaczynasz zastanawiać się, w jakim kierunku podążać, jak pokierować swoją karierą zawodową, by przynosiła satysfakcję i dobre zarobki? Atutów masz wiele, doskonale znasz angielski, jesteś ambitny i szybko się uczysz. Dodatkowo nie masz problemów z relacjami interpersonalnymi i jesteś dobry w swoim zawodzie. Zastanawiasz się nad wyjazdem za granicę lub założeniem własnej firmy. każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Może warto wziąć pod uwagę trzecią opcję, czyli studia MBA?

Studia MBA – czym są?

MBA to studia Master of Business Administration przeznaczone dla kadry menadżerskiej i realizowane są w systemie studiów podyplomowych. Warunkiem przyjęcia na studia Executive MBA jest ukończenie studiów dziennych i kilkuletnie doświadczenie na stanowisku menedżerskim. Drugim warunkiem jest napisanie eseju dotyczącego zarządzania (system angielski) lub zdania testu GMAT (system amerykański). Obie formy mają sprawdzić predyspozycje kandydata do sprawowania funkcji zarządzających. Przede wszystkim chodzi o takie umiejętności jak:

  • podejmowanie decyzji pod presją czasu,
  • analizowanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych,
  • dostosowywanie metod do zmieniającego się otoczenia,
  • znalezienie alternatywnych rozwiązań tego samego problemu.

Program studiów Master of Business Administration całkowicie różni się od programu studiów magisterskich i innych podyplomowych. Przede wszystkim nastawiony jest na wyposażenie studentów w umiejętności praktyczne potrzebne w biznesie. I to jest bezcenne. Program studiów MBA realizowany jest w formie dyskusji, analizy przypadku, symulacji, gier strategicznych. Wszystko to ma służyć zastosowaniu zdobytej wiedzy w praktyce.

Dyskusja i wymiana doświadczeń

Wybierając studia MBA koniecznie trzeba zwrócić uwagę na akredytacje szkoły i szkołę partnerską, najlepsze gwarancje dają uczelnie amerykańskie lub angielskie, bo to one były pierwszymi autorami programów MBA, które później były wdrażane przez uczelnie w innych państwach. Nie warto inwestować w studia MBA bezpośrednio po uzyskaniu tytułu magistra, będą to kolejne studia teoretyczne, które nie wniosą nic nowego do rozwoju kompetencji potrzebnych prawdziwemu menadżerowi.

Czy warto wybrać studia Executive MBA

Studia MBA Warszawa trwają 2 lata i są to na prawdę lata wymagające wielu wyrzeczeń. Przede wszystkim trzeba łączyć pracę zawodową i zajęcia na uczelni. Niemałym problemem jest też cena. Studia EMBA na dobrej uczelni to wydatek ok. 10 tys. za rok, ale wiedza kosztuje, to prawda znana od wieków.

Program realizowany jest przez przedstawicieli wielu dyscyplin, wiedzą dzielą się nie tylko menedżerowie różnych specjalności, ale także psycholodzy, dziennikarze, blogerzy, prawnicy, biznesmeni. Takie zajęcia pozwalają na szersze spojrzenie na zarządzanie, nie tylko przez pryzmat liczb i osiąganych efektów.

Studia MBA dostarczają absolwentom pewnych umiejętności, dlatego dyplom ich ukończenia otwiera drzwi do prawdziwej kariery w świecie biznesu. Można zostać członkiem zarządu lub rady nadzorczej w spółkach, szczególnie intratne są spółki z udziałem Skarbu Państwa. Inwestycja w studia MBA zwróci się w ciągu 2 miesięcy.

studentka

Studia MBA to nie tylko wiedza i dyplom, to także możliwość nawiązania kontaktów kontaktów biznesowych z innymi uczestnikami studiów MBA, które są bezcenne. Podobno można zbankrutować kilka razy, ale jeżeli ma się kontakty biznesowe, to zawsze można się podnieść i odbudować firmę.

Dyplom MBA można uzyskać w języku polskim lub angielskim. Ten ostatni chętnie widziany jest przede wszystkim w korporacjach międzynarodowych mających swoje siedziby w Polsce.

Już tylko z tego krótkiego zestawienia widać, że warto zainwestować w studia MBA, jest to inwestycja długofalowa we własny rozwój i karierę zawodową. Studia menedżerskie mogą podjąć nie tylko absolwenci kierunków ekonomicznych, ale także humanistycznych lub innych, ważne by mieli predyspozycje osobowościowe do zarządzania zespołem.