TOP 3 najbardziej zatłoczonych stacji metra w Warszawie

TOP 3 najbardziej zatłoczonych stacji metra w Warszawie

21 października 2018 0 przez Redakcja

Metro w Warszawie

Metro w Warszawie otwarto w 1995 roku. Oznacza to, że już od 23 lat mieszkańcy Warszawy mogą cieszyć się z podróżowania po mieście za pomocą kolei podziemnej, która w błyskawicznym tempie przenosi pasażerów z jednego miejsca na drugie. O tym, jak bardzo potrzebne jest metro w tak dużym i obleganym mieście jak Stolica naszego kraju nie trzeba chyba nikomu mówić. Wystarczy przejść się w godzinach szczytu, na którąkolwiek stację warszawskiego metra, aby przekonać się jak dużo ludzi podróżuje tym środkiem transportu publicznego.

Druga linia metra w Warszawie

Drugą linię metra otwarto równo 20 lat po oddaniu do użytku publicznego pierwszych stacji pierwszej linii, czyli w 2015 roku. Dla naszego miasta, Warszawy była to przełomowa chwila. Otwarcie II linii metra sprawiło bowiem, że mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta mogli bez problemu przenosić się na lewą jego część. Codziennie setki tysięcy Warszawiaków korzysta z obydwu linii metra, a jak informujemy czytelników Wieści z Warszawy niemal codziennie następują też postępy w pracy nad budową metra w Warszawie (przeczytaj o budowie metra na Targówku).

Metro w Warszawie: Które stacje metra najpopularniejsze?

Przedstawmy garść statystyk, które lepiej wprowadzą nas w temat. Metro Warszawskie otwarto 7 kwietnia 1995 roku. Codziennie korzysta z niego ponad 600 tysięcy osób! Nie tylko mieszkańców Warszawy ale również turystów i przyjezdnych biznesmenów, studentów itd. Łącznie w Warszawie jest 26 stacji metra (obu linii). Które jednak stacje metra w Warszawie są najbardziej oblegane przez podróżujących? Jakie stacje metra odwiedzane są najchętniej? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć poniżej.

  1. Metro Centrum – Stacja metra Centrum, która oczywiście znajduje się w Warszawskim Śródmieściu jest tą stacją, która została oddana do użytku najwcześniej bo już w 1995 roku. Notabene Śródmieście jest również najbardziej niebezpieczną dzielnicą w Warszawie ale o tym możecie przeczytać w innym materiale, do czego zachęcamy. Metro Centrum dzieli od sąsiedniego Metra Politechnika odcinek równy 1450 metrów i 577 metrów do stacji Metro Świętokrzyska. Stacja ta znajduje się tuż przy Pałacu Kultury i Nauki oraz w sąsiedztwie Domów Centrum, Ronda Dmowskiego i Licznika Balcerowicza. Co ciekawe nazwa tej stacji została nadana jeszcze w 1983 roku! Długość peronu to 120 metrów, a jego szerokość wynosi 7 metrów. Jest to najbardziej oblegana stacja metra w Warszawie.
  2. Metro Świętokrzyska – na drugim miejscu pod względem zatłoczenia znajduje się, co zapewne nie zdziwi naszych czytelników, metro Świętokrzyska, sąsiadujące z metrem Centrum. Wynika to po części z faktu, że jest to wciąż ścisłe centrum Warszawy, a po drugie jest to jednocześnie stacja przesiadkowa, gdzie pasażerowie mogą skorzystać z przesiadki z pierwszej do drugiej linii metra. Stację Świętokrzyska otwarto w 2001 roku, wcześniej bowiem mieszkańcy Warszawy poruszali się jedynie na odcinku Matro Ratusz Arsenał – Metro Centrum z pominięciem stacji Metra Świętokrzyska.
  3. Metro Politechnika – Trzecie miejsce pod względem oblegania przez pasażerów warszawskiego metra zajmuje stacja Metra Politechnika, które obsługuje znaczą część podróżnych. Nic dziwnego, w pobliżu przecież znajduje się wyższa szkoła, od której nazwę wzięła stacja. Mamy też nieopodal plac Konstytucji, a także park Pole Mokotowskie czy plac Zbawiciela. Peron na Metrze Politechnika ma, podobnie jak w Centrum, długość 120 metrów, a szerokość 11. Stacja została otwarta w 1995 roku, a więc razem z metrem Centrum. Jest to trzecia stacja pod względem liczby pasażerów, którzy z niej korzystają by podróżować po mieście.

Stacje warszawskiego metra

Stacje metra Warszawskiego na pewno bardzo przydają się mieszkańcom miasta, którzy dzięki nim mogą szybciej i sprawniej przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Nie dziwi jednak fakt, że najbardziej oblegane są te zlokalizowane w centrum miasta. Centrum, Świętokrzyska czy Politechnika to stacje znajdujące się w dzielnicy Śródmieście, która na co dzień jest też najbardziej zaludniona. To tutaj najwięcej jest miejsc pracy, uczelni, kawiarni, klubów czy restauracji.