Gdzie trafiają odpady budowlane?

Gdzie trafiają odpady budowlane?

12 sierpnia 2021 0 przez Redakcja

Gdzie wyrzucać odpady budowlane i wielkogabarytowe podczas remontu czy też prac wyburzeniowych? Jak pozbyć się tego typu odpadów legalnie? Wywozem śmieci można zająć się na dwa sposoby. Można to zrobić samodzielnie, o ile ilość śmieci na to pozwala, ale można także skorzystać z profesjonalnych usług firm.

Wywóz odpadów przez firmę wywożącą śmieci

Każdy, kto choć raz pracował na placu budowy albo przeprowadzał remont jakiegokolwiek obiektu budowlanego wie, że odpady budowlane są niejednorodne. Mają odmienne właściwości, skład, pochodzenie itp. Przez to mogą mieć także różny wpływ nie tylko na ludzi, ale także na otaczające środowisko.

Klasyfikacja odpadów budowlanych jest następująca:

  • Grupa I – gruz czysty
  • Grupa II – gruz zmieszany
  • Grupa III – gruz zanieczyszczony
  • Grupa IV – inne odpady budowlane (m.in. szkło, drewno, mieszaniny metali, tworzywa sztuczne).

W każdym mieście istnieją firmy, które świadczą usługi w zakresie kompleksowego wywozu odpadów. Z tego typu usług skorzystać mogą zarówno firmy, jak i klienci prywatni.

Bardzo często firmy podejmują się nie tylko samego wywozu odpadów, ale także ich utylizacji, wliczając to w koszty prac. W związku z tym każdy, kto potrzebuje profesjonalnej pomocy w tym zakresie, powinien jak najszybciej skontaktować się z firmą. Jeśli planowana jest na przykład rozbiórka obiektu budowlanego, firma podstawi pod wskazane miejsce kontener, do którego będzie można wrzucać odpady budowlane. Jeśli jednak planuje się niewielki remont, być może wystarczą jedynie większe worki na odpady budowlane typu BIG-BAG. Specjaliści z pewnością doradzą, jakie rozwiązanie będzie dla klienta najlepsze.

Kary za niewłaściwą utylizację odpadów budowlanych

Odpadów budowlanych nie należy mylić ze śmieciami komunalnymi, które są wywożone regularnie co miesiąc, z każdego gospodarstwa domowego itp. Odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do pojemników segregujących plastik, szkło, papier czy też odpady biodegradowalne. Grozi to grzywną od od 20 do 5000 złotych. Kara jest bardzo wysoka, dlatego nie warto wywozić śmieci np. do lasu. Nie dotyczy to jedynie odpadów budowlanych, ale śmieci z każdej klasyfikowanej grupy. Chodzi bowiem o nasze wspólne dobro – dbanie o środowisko, w którym się żyje. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która się wszystkim zajmie – nie tylko dostarczy kontener na odpady, ale także odbierze go w ustalonym terminie i dodatkowo zajmie się utylizacją odpadów. Można przez to zaoszczędzić sporo czasu i pracy.

Dowiedz się więcej: wywóz odpadów Sopot