Ulica Francuska w Warszawie – co powinieneś wiedzieć?

Ulica Francuska w Warszawie – co powinieneś wiedzieć?

23 listopada 2020 0 przez Adam Kostrzewski

Ulica Francuska w Warszawie to jedna z najbardziej znanych ulic na Saskiej Kępie.

Lokalizacja ulicy Francuskiej

Rozpoczyna się przy placu Przymierza, a kończy aż przy rondzie Waszyngtona, na całej długości jest dwukierunkowa oraz przebiegają przez nią trasy autobusów komunikacji miejskiej.

Ul Francuska – historia

Historia tej ulicy sięga aż lat 30 XX wieku, kiedy to zostało zawarte porozumienie lokalnych właścicieli gruntów z władzami miasta. Ważnym momentem dla rozwoju ulicy były także prowadzone wtedy prace Spółki Wodnej Obwodu Wawerskiego, które doprowadziły do powstania sieci kanałów. Przed II wojną światową zaczęły pojawiać się chodniki i pierwsze domy, ale również został położony asfalt. Początkowo domy były budowane tylko w pierwszym rzędzie od ulicy, gdyż dalej ciągnęły się sady i łąki. We wrześniu 1939 roku podczas obrony Warszawy na rogu ulicy Zwycięzców i Francuskiej znajdowała się barykada. Od 2006 roku ulica jest głównym miejscem organizacji imprez w ramach obchodów święta Saskiej Kępy.

Zobacz też: Oferty pracy w Warszawie

Budynki przy ul. Francuskiej

Obecnie ulica Francuska tętni życiem przez wszystkie pory roku oraz jest uznawana za bardzo prestiżową. Znaleźć tu można aż 33 knajpy, ale również budynki wpisane do rejestru zabytków, które skrywają wiele historii. Do miejsc, które na pewno warto odwiedzić zalicza willa na Francuskiej 2, zaprojektowana przez bardzo znanego przedwojennego architekta Lucjana Korngolda oraz Piotra Lubińskiego. Najciekawszym elementem willi są piękne, kręte schody. Będąc na Francuskiej warto udać się na dobry posiłek. Duża ilość miejsc z jedzeniem gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie, np. Restauracja Italiana Saska Kępa czy Restauracja MECH. Znajdują się tu też idealne miejsca na wieczornego drinka czy poranną kawę.

Zobacz też: Ulica Miła w Warszawie

Dla fanów Agnieszki Osieckiej nie lada gratką będzie Francuska 31 – to tu, w dawnej kawiarni „Sax”, poetka była bardzo często widywana, pisząc wiersze i recytując teksty na głos. Osiecka również doczekała się własnego pomnika na Francuskiej, gdzie można zobaczyć ją przy stoliku i ze stosem kartek. Mówiąc o sławnych osobach nie można nie wspomnieć o Andrzeju Zawadzie, który mieszkał na Francuskiej. Obecnie jest tam tablica pamiątkowa, która upamiętnia pierwsze zimowe wejście na Mount Everest pod kierownictwem Zawady.

Warto również wspomnieć, że nazwa ulicy Francuskiej upamiętnia zawarty w 1921 roku sojusz polsko-francuski.