Warszawiak czy Warszawianin? Jak brzmi poprawna wymowa?

Warszawiak czy Warszawianin? Jak brzmi poprawna wymowa?

10 maja 2020 0 przez Redakcja

W zasadach ogólnych języka polskiego zapisane jest, iż oba przyrostki, „-an” i „-ak” tworzą nazwy mieszkańców miast. Przyrostek „-ak” służy jednak do tworzenia nazw bardziej potocznych, charakterystycznych dla gwary mazowieckiej. Idąc za tymi zasadami obie formy, jak i „warszawiak”, tak i „warszawian” są poprawne, jednak „warszawiak” jest nazwą bardziej potoczną dla mieszkańców naszej stolicy. Określenie „warszawianin” pojawi się częściej, jeśli chodzi o teksty oficjalne. Obie nazwy określone jako poprawne do używania znajdziemy zatem w słownikach języka polskiego.

Warszawianin czy Warszawiak? Warszawiacy czy Warszawianie?

Liczbą mnogą słowa „warszawiak” jest „warszawiacy”. Podążając za zasadami, które przedstawiono wyżej, tak samo jak „warszawiak”, „warszawiacy” jest formą używaną w mowie potocznej, pochodzącą z gwary. Liczbą mnogą od słowa „warszawianin” natomiast jest „warszawianie”. Tutaj tak samo, kierując się zasadami, które przedstawione są wyżej, forma „warszawianie” będzie używana i częściej używana w oficjalnych pismach. Forma ta pochodzi z oficjalnej mowy, jednak obie formy – „warszawiacy” oraz „warszawianie” – są możliwe do znalezienia w słownikach poprawnej polszczyzny.

Kierując się zasadami przedstawionymi wyżej wiemy, że zarówno „warszawiak”, jak i „warszawianin” są formami poprawnymi, a także „warszawiacy” i „warszawianie” obie są formami poprawnymi w mowie i pisowni polskiej, a potwierdzeniem na to są słowniki poprawnej polszczyzny. Trzeba pamiętać jednak, że jednej formy możemy używać oficjalnie, drugiej jednak w oficjalnych pismach i mowach używać nie wypada.

Zobacz też: