WWernisaż wystawy Andrzeja Zwierzchowskiego w Warszawie

WWernisaż wystawy Andrzeja Zwierzchowskiego w Warszawie

12 października 2021 0 przez Tomasz

Wszystko nawet nic. Wernisaż wystawy Andrzeja Zwierzchowskiego w Warszawie

W czwartek 14 października o godzinie 19 w Galerii Goldenmark przy placu Konstytucji 6 rozpocznie się wernisaż wystawy „Wszystko nawet nic. Światło białe”. Obrazy Andrzeja Zwierzchowskiego będzie można oglądać w Warszawie do 24 listopada.

Andrzej Zwierzchowski, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uprawia malarstwo abstrakcyjne skupione na problemie przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień.

To artysta niezależny i odważny, poeta i filozof. Jego debiut artystyczny przypadł na lata osiemdziesiąte, okres niezwykle burzliwy i niespokojny dla kraju; lata, na które przypadły działania artystycznej formacji Gruppa, rozprzestrzeniało się tzw. „dzikie” malarstwo. Artysta obserwował tę rzeczywistość z uwagą. Nawet ocierał się o akcje Gruppy, ale swoją twórczość pozostawiał zawsze niezależną, wolną od wątków aktualnych wydarzeń zewnętrznych oraz zmiennych artystycznych i intelektualnych trendów. I tak jest do dzisiaj – podkreśla Dorota Bułakowska, kurator wystawy „Wszystko nawet nic. Światło białe”.

Zwierzchowski jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie czy Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz uczestnikiem ponad 60 wystaw zbiorowych m.in. w Szanghaju, Düsseldorfie, Hamburgu, Berlinie, Paryżu czy Pradze.

Jego prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Pałacu Sztuki w Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Museum Hong Qiao Contemporary Art w Szanghaju, a także w wielu kolekcjach prywatnych – wylicza Dorota Bułakowska.

Wystawę Andrzeja Zwierzchowskiego „Wszystko nawet nic. Światło białe” można będzie obejrzeć od 14 października do 24 listopada w Galerii Goldenmark przy placu Konstytucji 6 w Warszawie. W czwartek 14 października o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy, w ramach którego zaplanowano spotkanie autorskie z artystą. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O Galerii Goldenmark

Galeria Goldenmark to propozycja skierowana do osób, którzy poszukują oryginalności i piękna, ale też do tych, którzy doceniają wartości kolekcjonerskie. Wyjątkową, dotąd niespotykaną na polskim rynku kolekcję tworzą obrazy, giclee na płótnie, inkografie, fotografie i wydawnictwa artystyczne. Wszystkie dzieła, poza niezwykłymi artystami, łączą limitowane nakłady, w krótkich seriach.

Nie chcemy zamykać się w prostym, z góry ustalonym schemacie. Nasi odbiorcy są swoimi własnymi narratorami, opowiadającymi o tym, czym sztuka jest właśnie dla nich. Dzięki temu nasza kolekcja nie jest zamknięta, a tworzona w sposób ciągły – przez artystów i kolekcjonerów. Co więcej, odwiedzający nasze galerie z całą pewnością docenią zarówno same dzieła sztuki, jak i ich unikalny charakter, przejawiający się chociażby w ścisłych limitach eksponatów oraz zaangażowaniu artystów, które wykracza poza samo uprawianie sztuki – podkreśla Wojciech Kaźmierczak, prezes zarządu Goldenmark SA.

Dopełnieniem tej niezwykłej kolekcji są wydawnictwa artystyczne, w tym m.in. Manuskrypt Rzewuskiego, Kronika Galla Anonima, Złota Biblia Papieska czy kopie rysunków Leonarda da Vinci. To księgi w oprawach jubilerskich, faksymilia (naukowe kopie niedostępnych już historycznych wydań), a także niezwykłe albumy i artbooki. Wszystkie również w ściśle limitowanych nakładach.