mieszkanie

Kupno własnego mieszkania to w przypadku wielu osób, często najważniejsza decyzja w ich życiu. Powinna być zatem przemyślana i starannie omówiona.

Cena i wykonawca

Mieszkanie od developera możemy kupić za własne pieniądze, jak też te pochodzące z kredytu. Zobowiązanie takie, jeśli musimy skorzystać z pożyczki bankowej, trwa nawet kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że przez większość naszego życia będziemy zmuszeni do płacenia do banku części naszych zarobków. Podjęcie złej decyzji oznacza nie tylko konieczność mieszkania w niewłaściwym miejscu, ale też często poważne kłopoty finansowe, a nawet bankructwo. Określmy zatem na początku, na jakie mieszkanie nas stać i jakiego lokalu potrzebujemy. Kiedy już wiemy, na jakie wydatki możemy sobie pozwolić i czego szukamy, to przejrzyjmy oferty developerów. Każda inwestycja jest bardzo szeroko reklamowana i bez problemu w Internecie znajdziemy wiele interesujących nas propozycji. Możemy też skorzystać z możliwości osobistego kontaktu i na żywo porozmawiać z przedstawicielem developera.

Kiedy już wybierzemy odpowiednią lokalizację, to czas na sprawdzenie wykonawcy, czyli osoby, od której kupować będziemy mieszkanie. Pomocny może się okazać, wymagany od sprzedawców, prospekt informacyjny. W nim powinny być zawarte informacje o tym, jakie doświadczenie ma developer i czy inwestycja zawiera wszystkie niezbędne zezwolenia oraz czas. Najlepiej, gdy budynek jest już oddany do użytku, albo prace są już bardzo zaawansowane. Powinniśmy dowiedzieć się o rodzaju rachunku powierniczego. Jest to konto, na które wpływają zaliczki za dany obiekt. Rachunek zamknięty jest ważnym elementem przy wyborze dewelopera. Mamy wtedy gwarancje, że sprzedawca nie sięgnie po nasze pieniądze.

Zbadajmy inwestycje

Bardzo ważna jest też okolica, w jakiej inwestuje developer. Musimy dokładnie określić czy jest ona dla nas odpowiednia. Jeśli będziemy chcieli mieszkać w centrum miasta, to musimy się liczyć z tym, że za mieszkanie zapłacimy stosunkowo więcej. W najbardziej prestiżowych lokalizacjach najczęściej mamy do czynienia tylko z apartamentami. Mieszkania na obrzeżach miasta jest najtańsze, ale trzeba wpierw ustalić, czy dojazd do pracy, szkoły będzie dla nas możliwy, a czas dojazdu nie zajmie nam kilku godzin. Zbadajmy też jaka infrastruktura jest dostępna w pobliżu. Chodzi tu o sklepy spożywcze, punkty usługowe, a także dostępność służby zdrowia czy przedszkoli lub żłobków. Samo mieszkanie jest kupowane na lata, więc warto zainteresować się jak dana okolica będzie wyglądała w przyszłości. Firma, z którą zamierzamy współpracować powinna przedstawić nam plan inwestycyjny na kilka lat w okolicach obiektu,który nas interesuje. Możemy też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy w najbliższej okolicy nie jest planowana inwestycja, która sprawi, że mieszkanie w tym miejscu stanie się bardzo problematyczne, a wartość naszego mieszkania, nagle spadnie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą szklane-tarasy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *