Ile się czeka na prawo jazdy w Warszawie

Ile się czeka na prawo jazdy w Warszawie

24 września 2020 0 przez Redakcja

Jak długo trzeba czekać na prawo jazdy?

Często świeżo upieczeni kierowcy po zdanym egzaminie chcą jak najszybciej zasiąść za „kółkiem” i zacząć jeździć. Niestety to, że uzyskało się dokument zdania egzaminu, nie oznacza, że już możemy poruszać się po krajowych drogach naszym autem. Dlatego młodzi kierowcy często pytają jak długo trzeba czekać na odbiór prawa jazdy. W tym artykule odpowiemy na pytanie ile się czeka na wydanie i odbiór prawa jazdy w 2020 roku.

Po egzaminie – co dalej? Kiedy prawo jazdy?

Po tym jak pomyślnie przejdziemy oba egzaminy (teoretyczny i praktyczny) rozpoczyna się procedura generowania dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów. Dana placówka WORDu wysyła informację do danej jednostki terytorialnej np.urzędu miasta czy starostwa powiatowego. Zanim jednak taka informacja zostanie tam przesłana musimy uiścić opłatę na wydanie dokumentu prawa jazdy w wysokości 100,50 PLN. Płatności można dokonać bezpośrednio na miejscu, bądź wpłacając tą kwotę na konto urzędu.

Zobacz też: Najdłuższa ulica w Warszawie

Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?

Gdy wszystkie dokumenty zostaną złożone, a opłaty zrealizowane, musimy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ teraz nasze prawo jazdy musi zostać wyprodukowane. Taka dyspozycja jest realizowana przez Polską Wytwórnie Papierów Wartościowych. Czas oczekiwania wynosi około 9 dni roboczych, które nalicza się od czasu złożenia dokumentacji i zaksięgowaniu wpłat na koncie urzędu. W bardzo skrajnych sytuacjach, gdy w grę wchodzi np. zakaz prowadzenia pojazdów czy inna losowa sytuacja wymagająca wyjaśnienia, wtedy czas oczekiwania może się przedłużyć do 2 miesięcy. Postępy w sprawie i termin odbioru dokumentu można sprawdzić na stronie www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl. Przy sprawdzeniu wymagane jest podanie swojego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Możemy wtedy zobaczyć trzy statusy spraw. Status „Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne” oznacza, że dokumenty zostały przyjęte, są obecnie poddawane weryfikacji i ocenie, lub może to oznaczać, że dokument jest jeszcze w fazie wydruku. Drugi status „Przyjęto dokument w urzędzie. Dokument do odbioru” oznacza, że dokument dotarł do placówki i można go odebrać. Ostatni status „Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument odebrany” może oznaczać jedną z trzech sytuacji: odebraliśmy już dokument, dane kierowcy lub pojazdu nie zostały wprowadzone do systemu, co wymaga od nas kontaktu z urzędem w celu wyjaśnienia sprawy, bądź przy sprawdzaniu statusu naszej sprawy wpisaliśmy źle jedną z trzech danych – numer PESEL, nasze imię lub nazwisko.