Legionella w Warszawie? Ekspert zdradza fakty!

Legionella w Warszawie? Ekspert zdradza fakty!

27 sierpnia 2023 0 przez Redakcja

W ostatnich dniach cała Polska wstrząsnęła informacja o wybuchu paniki na Podkarpaciu związanej z pojawieniem się bakterii Legionella. Zgony i liczne zakażenia spowodowały ogromne zaniepokojenie społeczeństwa. Mimo to, ekspert ds. zagrożeń epidemicznych z Naczelnej Rady Lekarskiej uspokaja, twierdząc, że mieszkańcy Warszawy nie powinni obawiać się tego samego scenariusza.

Według dostępnych informacji, na Podkarpaciu zanotowano już 8 ofiar śmiertelnych, a kilkadziesiąt osób zostało zakażonych bakterią Legionella. Legionelloza, czyli choroba wywołana przez tę bakterię, może przybierać formę ciężkiej postaci zapalenia płuc, co stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych, osłabionych lub cierpiących na schorzenia układu oddechowego.

Mieszkańcy Warszawy nie powinni martwić Legionellą

Pomimo tych niepokojących doniesień, Paweł Grzesiowski, szanowany ekspert ds. zagrożeń epidemicznych w Naczelnej Radzie Lekarskiej, wyraził przekonanie, że mieszkańcy Warszawy nie powinni martwić się o pojawienie się Legionelli w stolicy. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej, Grzesiowski podkreślił, że istnieją istotne różnice w źródłach wody pitnej między Podkarpaciem a Warszawą, które wpływają na ryzyko wystąpienia bakterii Legionella.

To bardzo mało prawdopodobne. Bakteria ta jest przenoszona wyłącznie przez wodę, a konkretnie przez aerozol wodny. W Rzeszowie musiało dojść do jakiejś awarii, a następnie skażenia wody. Dlatego też nie wyobrażam sobie, aby miało to wpływ na jakość wody w tym samym czasie w Warszawie czy jakiejkolwiek innej części Polski.” – wyjaśnił Grzesiowski.

Warto jednak nadal zachować czujność i przestrzegać podstawowych zasad higieny, zwłaszcza w kontekście instalacji sanitarnej. Bakteria Legionella jest obecna w środowisku naturalnym, a odpowiednie zachowanie, regularna dezynfekcja i utrzymanie instalacji wodno-kanalizacyjnych w dobrym stanie mogą znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia.

Mieszkańcy Warszawy mogą więc odetchnąć z ulgą, słysząc, że według ekspertów zagrożenie wystąpienia epidemii Legionelli w stolicy jest niewielkie. Niemniej jednak ważne jest, aby cała Polska wzięła nauczkę z wydarzeń na Podkarpaciu i zwiększyła świadomość dotyczącą właściwej konserwacji instalacji wodnych oraz zachowania higieny w celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się tej groźnej bakterii.

Źródło: wyborcza.pl