Regularne wizyty dziecka u dentysty

Regularne wizyty dziecka u dentysty

9 grudnia 2020 0 przez Redakcja

Ogromna liczba rodziców doświadcza problemów z przekonaniem swojego dziecka do wizyty u dentysty. Powody tego są raczej wszystkim znane – ból towarzyszący każdemu takiemu spotkaniu obrósł już legendą, a dzieci lubią straszyć się nawzajem tego typu historiami. Nie jest to wcale prawda, gdyż obecnie większość jakichkolwiek zabiegów odbywa się pod znieczuleniem lub jest bezbolesna. Trzeba jednak przyznać, że często towarzyszy im uczucie dużego dyskomfortu, a samo wkłucie igły w celu znieczulenia pacjenta nie jest już przyjemne. Ani dzieci ani dorośli nie lubią, gdy ktoś pracuje na ich zębach.

Konieczność regularnych wizyt zmusza jednak rodzica do podjęcia prób przekonania pociechy do udania się do gabinetu. Można tutaj zastanowić się nad wybraną metodą. Niektórzy zmuszają swoje dzieci do wizyty i w konsekwencji tego jeszcze bardziej zwiększają ich strach. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż może skończyć się traumą, która będzie mu później towarzyszyła nawet do końca życia. O wiele lepiej będzie jeżeli spróbujemy wytłumaczyć mu powody wizyty.

Dobre metody na namówienie dziecka na pójście do dentysty

Jeżeli nas syn lub córka są trochę starsi to możemy spróbować przekonać ich poprzez rozmowę. Dobrze przygotujmy się do wszelkich pytań i upewnijmy się, że sami wiemy w jaki sposób przebiegnie dana wizyta. W tym celu możemy wcześniej skontaktować się z dentystą lub udać się do niego osobiście. Być może wspólnie dojdziemy do porozumienia w kwestii jak najmniej stresującego przeprowadzenia kontroli dentystycznej. Potem możemy w spokojny sposób wytłumaczyć dziecku co się wydarzy i czego może się spodziewać. W ten sposób zyska ono pewną kontrolę nad sytuacją i będzie mieć pewność, że nie stanie mu się tam żadna krzywda.

Możemy również zabrać swoje dziecko na wizytę próbną w trakcie której lepiej zapozna się ono z gabinetem. W tym celu warto wybrać takie miejsce, w którym często leczone są właśnie dzieci – na wyposażeniu na pewno znajdą się tam naklejki czy zdrowe cukierki, które otrzyma ono w nagrodę za udaną wizytę. Być może możliwość wcześniejszego poznania osoby, która będzie prowadzić leczenie będzie również pomocna.

Dlaczego warto pilnować profilaktyki?

Pamiętajmy, że im więcej regularnych badań będziemy wykonywać w młodym wieku dziecka – tym mniej zabiegów i terapii będzie ono musiało przejść w późniejszych latach życia. Specjalista może wykryć w ten sposób wady zgryzu i skorygować niewielkie problemy, które później wymagałyby o wiele bardziej zaawansowanego procesu leczenia. Nasze dziecko na pewno w przyszłości nam za to podziękuje.