Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – historia i ciekawostki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – historia i ciekawostki

28 kwietnia 2020 Komentarze przez Redakcja

Warszawski Pałac Kultury i Nauki to jeden z najpopularniejszych i najwyższych budynków w Polsce. Aktualnie podzielony jest na dwie strefy: strefę turysty oraz strefę biznesu. W pierwszej z nich znajduje się między innymi Taras Widokowy dostępny dla zwiedzających. Jaka jest historia Pałacu? Co można tam znaleźć? Ile ma wysokości? O tym wszystkim przeczytacie w dalszej części artykułu.

Historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Budowę Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęto w 1952 roku, a zakończono 21 lipca 2016 roku. Składa się on z 44 pięter, a jego wysokość całkowita wynosi 237 m. Za powstanie tej budowli odpowiedzialny był rosyjski architekt Lew Rudniew. Projektantowi bardzo zależało, aby posiadała ona elementy polskiej architektury, dlatego też odwiedził on wiele polskich miast takich, jak Kraków, Płock, Toruń, Sandomierz lub Kazimierz. Podczas wizyt szukał polskich motywów, które mógł wykorzystać podczas budowy. Głównymi materiałami, jakie wykorzystano przy budowaniu był beton, drewno, stal, cegła, kamień oraz ceramika. Przy realizacji projektu brało udział ok. 3500 rosyjskich pracowników, a 16 z nich zginęło podczas pracy. Ciekawostką jest, że pomysłodawcą budowy był Józef Stalin. Dlatego też wzniesienie budynku było traktowane jako „Dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”. W roku 1956 rozpoczęła się seria samobójstw dlatego, aby ograniczyć skoki postanowiono zamontować kraty na tarasie widokowym. W 2000 roku dokładnie w noc sylwestrową na szczycie Pałacu odsłonięto jeden z największych zegarów w Europie. Co ciekawe na wszystkich jego tarczach zobaczyć można syrenkę warszawską. Za pierwszych mieszkańców wieżowca uznaje się koty, które można spotkać tam do dziś. Łączna objętość Pałacu wynosi 815 tys. m3.

W Pałacu…

W Pałacu znajdziemy aż 3288 pomieszczeń. W tym: restauracje, bary, kawiarnie, teatry, muzea, kina, szkoły, kioski, pocztę, a także pasaż handlowy. W strefie biznesowej istnieje możliwość organizacji imprez oraz wynajmu biur. W budynku często organizowane są różne festiwale, a także wystawy.

Źródło: http://www.pkin.pl/

Zobacz też: