Początki w świecie grafiki komputerowej – jak zacząć pracę w tym zawodzie?

Początki w świecie grafiki komputerowej – jak zacząć pracę w tym zawodzie?

29 października 2021 0 przez Redakcja

Praca grafika komputerowego daje wiele możliwości zawodowych i zabłyśnięcie kreatywnością w pracy. Większość firm i produktów, potrzebuje reklam i wideo. Działania w mediach społecznościowych stają się już codziennością dla każdego, a stronę Internetową ma już większość przedsiębiorców.

To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na dobre projekty graficzne nie maleje. Mimo że istnieje coraz więcej grafików amatorów, którzy opracowują projekty w darmowych programach, to jednak profesjonalne grafiki, dostosowane do określonych potrzeb nigdy nie przestaną być potrzebne.

Obsługa programu w małym palcu

Aby stać się profesjonalnym grafikiem nawiązującym ciekawe współprace, powinieneś znać przynajmniej jeden program do projektowania grafiki. Najlepiej, jeśli będzie to najpotężniejszy i znany wszystkim Adobe Photoshop lub równie dobry CorelDRAW.

Obsługa tych programów nie należy do najprostszych umiejętności. Jeśli przeraża Cię praca w tych programach, dobrym rozwiązaniem będzie, zaczęcie od nieco prostszych i mniej zaawansowanych aplikacji. W Internecie istnieje wiele darmowych programów, za pomocą których można tworzyć grafiki. Niektóre z nich interfejsem przypominają Photoshopa. Jeśli zaczniesz od nich naukę, prawdopodobnie będzie Ci dużo łatwiej odnaleźć się w tych trudniejszych oprogramowaniach.

Grafika rastrowa oraz wektorowa

W celu stworzenia grafiki cyfrowej, potrzebujemy do tego odpowiednich narzędzi. Istnieją jednak dwa rodzaje programów graficznych, te za pomocą których stworzymy grafikę rastrową (inaczej bitmapa) oraz te do grafiki wektorowej.

Jeśli chodzi o grafikę rastrową, to jest to tworzenie obrazów za pomocą pikseli, czyli małych kwadracików ustawionych w pionie i w poziomie. Piksel stanowi najmniejszą część grafiki rastrowej i jako składowa zawiera informację, jaki kolor się w niej znajduje. Najpopularniejsze formaty, w których można zapisać taką grafikę bitmapową, to: .jpg, .png, .gif, .bmp, .tif.

Grafika wektorowa posługuje się wektorami. Jest rozszerzeniem grafiki rastrowej. Aby stworzyć obraz, wykorzystuje się takie obiekty jak punkty, krzywe, linie czy wieloboki. Dzięki wyznaczeniu konkretnych punktów na osi X i Y, powstaje dany obraz. Aby stworzyć dany odcinek, trzeba wyznaczyć punkt początkowy i końcowy oraz zdefiniować jego grubość i kolor. Program graficzny sam wypełnia przestrzeń, między zaznaczonymi punktami.

Grafiki wektorowe charakteryzują się brakiem parametru rozdzielczości, można je więc dowolnie modyfikować, bez straty jakości. Wykorzystuje się ją do tworzenia m.in. logotypów, wizytówek, piktogramów. Formaty, w jakich możemy zapisać daną grafikę to: .SVG, .WMP oraz .EPS.

Modele kolorów w grafice komputerowej

Kolejna ważna rzecz, jaką musisz wiedzieć co do powstawania grafiki to modele kolorów, czyli RGB i CMYK.

Paleta RGB (red-green-blue), to paleta, która bazuje na trzech podstawowych barwach, czyli czerwony, zielony i niebieski. Aby uzyskać inny kolor, wystarczy wymieszać te barwy ze sobą. Po nałożeniu wszystkich kolorów równomiernie, na najwyższym możliwym zakresie, uzyskamy czystą biel. Postępując na odwrót, czarny. Model RGB, jest powszechnie stosowany w wielu urządzeniach elektronicznych.

CMYK (cyan-magneta-yellow-black) – to model bazujący na nieco innych kolorach niż RGB, ponieważ jest to błękit, amarantowy, żółty i czarny. Wykorzystuje się ją m.in. do kolorowych wydruków. Dzięki takiej kombinacji barw, istnieje możliwość uzyskania dowolnego koloru.

Aby zostać grafikiem potrzebujesz portfolio

Mimo że wykształcenie w tej branży jest mile widziane, to tak naprawdę ostatecznie, liczą się umiejętności i talent. A to wszystko będzie reprezentowało nasze portfolio. Aby je jednak mieć, potrzebne są wykonane projekty. Jeśli jesteś początkujący i nie masz się jeszcze czym pochwalić, to być może warto, cofnąć się o krok i zainwestować w swoją edukację.

Sam dokument ukończenia studiów czy kursu grafiki komputerowej online, nie jest tak ważny, jednak gdzieś musisz zdobyć umiejętności. Jeśli chcesz tanim kosztem zdobyć potrzebną Ci wiedzę, możesz uczyć się na własną rękę np. korzystając z darmowych tutoriali dostępnych na wielu platformach.

Kiedy już zgromadzisz prace, najlepiej stwórz portfolio, za pomocą strony Internetowej. Pamiętaj, że sam wygląd strony i to jak prezentujesz swoje prace, jest już oceniane przez potencjalnego pracodawcę. Warto również założyć swoją stronę na Facebooku, gdzie będziesz mógł na bieżąco wstawiać swoje prace i wykorzystywać je jako content marketing własnej marki.

Wymagania jakie trzeba spełnić pracują w tym zawodzie

Grafik komputerowy powinien mieć nie tylko wiedzę na temat programów, ale także powinien sprawie poruszać się w tematyce projektowania. Musi umieć tworzyć nie tylko grafikę rastrową, ale także wektorową. Często wymaga się, aby grafik miał umiejętności szybkiej wizualizacji. Do tego potrzeba czasem odręcznie naszkicować projekt za pomocą np. tabletu graficznego.

Jak widać dobry grafik, nie tylko zna aplikacje do projektowania, ale również ma szeroką wiedzę na ten temat. Mimo że teoria to absolutna podstawa, bez której nie ruszy się z miejsca, to tak naprawdę kreatywność, jest tu największym wymogiem. Nawet jeśli dany grafik ma wiedzę, ale nie ma wyobraźni, prawdopodobnie daleko nie zajdzie. Dlatego ważne, aby rozwijać się również i w tym kierunku np. szukając inspiracji.